دکتر محمود ناظمیان » جراحی زیبایی بینی » آزمایش های قبل از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آزمایش های قبل از عمل بینی

یکی از موارد بسیار مهم قبل از عمل بینی انجام آزمایشات مختلف در فرد می باشد. آزمایشاتی که در این خصوص انجام می شود بیشتر شامل آزمایشات خون می باشد. سنجش تعداد گلبول های قرمز و سفید خون و همچنین فاکتورهای انعقادی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چرا که این فاکتورها تاثیر بسیار زیادی بر فرایند ترمیم در افراد دارند.

مقدمه

عمل بینی یکی از روش های جراحی رایج می باشد که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد این روش زیبایی یک روش تهاجمی و جراحی می باشد. به طور کلی روش های جراحی به هر دلیلی که صورت بگیرند، نیاز خواهد بود تا بهترین جراح بینی در بدن برش ایجاد شود.

ایجاد برش در بافت های بدن به معنای ایجاد زخم می باشد. با توجه به اینکه وجود پروسه های ترمیم برای نتیجه بخش بودن این عمل های جراحی بسیار مهم و اثرگذار می باشد. بنابراین یکی از مهم ترین فاکتورهایی که می بایست قبل از عمل بینی مورد ارزیابی قرار بگیرد، سلامت بدن و همچنین سیستم های ترمیمی و ایمنی بدن می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم نیاز است تا چه آزمایشاتی را قبل از این روش جراحی انجام دهید. توجه به این نکته ضروری می باشد که انجام این آزمایشات و نتایج آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هر گونه اهمال در انجام آزمایشات می تواند نتایج بحرانی برای فرد به دنبال داشته باشد.

آزمایشات ضروری قبل از عمل
آزمایشات ضروری قبل از عمل

آزمایش CBC و یا شمارش سلول های خونی

این آزمایش یکی از مهم ترین آزمایشات قبل از جراحی می باشد که انجام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. با اینکه اسم این آزمایش شمارش سلول های خونی می باشد، اما فاکتورهای مهم دیگری نیز در آن مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. برای انجام این آزمایش از فرد، خونگیری انجام شده و موارد زیر در خون بیمار مورد اندازه گیری می شود.

تعداد گلبول های قرمز خون

تعداد گلبول های قرمز خون نشان دهنده فعالیت صحیح مغز استخوان می باشد. با توجه به اینکه در انجام روش های جراحی ممکن است فرد خون از دست بدهد، وجود مقدار کافی از گلبول های قرمز نشان از سلامت سیستم های تولید کننده گلبول های قرمز و همچنین خود گلبول های قرمز دارد.

میزان هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز

 یکی دیگر از موارد بسیار مهم و اثر گذار، هموگلوبین فرد می باشد. اهمیت هموگلوبین در افراد به این دلیل است که این ترکیب نقش اصلی در اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها دارد. فرایند اکسیژن رسانی در عمل بینی بسیار مهم و تعیین کننده می باشد. هرگونه اختلال در اکسیژن رسانی سبب ایجاد آسیب های حادی به بافت ها و سلول ها می شود. به همین دلیل قرار داشتن این فاکتور در محدوده ی نرمال از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

تعداد گلبول های سفید

گلبول های سفید در حقیقت سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. تعداد و نوع گلبول های سفید بسیار مهم و تاثیر گذار بر سلامت بدن می باشد. با توجه به اینکه در روش های جراحی برش و زخم در بافت ها ایجاد می شود، وجود فعالیت درست سیستم ایمنی تاثیر فراوانی بر کاهش احتمال ابتلا افراد به عفونت دارد.

تعداد گلبول های سفید می بایست در محدوده ی نرمال باشد تا سیستم ایمنی بتواند با سرعت بالایی از طریق ایجاد التهاب جلوی انتشار عفونت را بگیرد. درصد تعداد لنفوسیت ها در گلبول های سفیدی می بایست پایین تر از نوتروفیل ها باشد. زمانی که درصد لنفوسیت ها بالا باشد نشان از وجود عفونت در بدن است.

تعداد پلاکت ها

همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد، سلامت سیستم های ترمیمی در نتیجه بخش بودن این جراحی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر سیستم ترمیمی بدن پلاکت های خونی می باشد. بنابراین ارزیابی پلاکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

ارزیابی تست های انعقادی برای عمل بینی

فعالیت انعقادی برای انجام روش های جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای بررسی فعالیت انعقادی دو تست برای فرد انجام می شود که شامل:

تست PT

این تست، انعقاد خارج سلولی که مرتبط است با ایجاد چسبندگی بین پلاک ها را مورد ارزیابی قرار می دهد.

تست PTT

این تست انعقاد داخل سلولی را در فرد مورد بررسی قرار می دهد. انعقاد داخل سلولی مرتبط با فعالیت های آنزیمی وابسته به کلسیم است.

آزمایشات سنجش سلامت فرد

در این آزمایشات سلامت فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد، تا پزشک اطمینان حاصل کند که شما بیماری خاصی ندارید. برای انجام این آزمایشات از بیمار سرم گرفته شده و سپس موارد زیر در سرم بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.

  • چک کردن قند خون، برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به دیابت نباشد.
  • انجام تست های HBs AB و HCV AB برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به هپاتیت B و C نباشد.
  • انجام تست ایدز
  • تعیین گروه خونی فرد برای اینکه در موارد لازم که فرد نیاز به تزریق خون دارد، به کیسه ی خون به او تزریق شود.
  • انجام آزمایش بارداری در خانم ها برای اطمینان از اینکه فرد در شرایط بارداری و یا اختلالات شدید تخمدانی نباشد.
  • انجام آزمایشات سلامت کلیه مثل BUN و CR از دیگر آزمایشاتی می باشد که برای اطمینان از سلامت کلیه ها در فرد انجام می شود.
ضرورت آزمایش های قبل از عمل بینی
ضرورت آزمایش های قبل از عمل بینی

عکسبرداری از قفسه سینه

سلامت قلب و عروق اهمیت بسیار زیادی در انجام روش های جراحی دارد. با توجه به اینکه عمل بینی، پزشک از داروهای بیهوشی عمومی استفاده می کند، سلامت قلب بسیار مهم و تعیین کننده می باشد. تعیین دوز داروهای بیهوشی برای افرادی که دارای مشکلات قلبی باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

انجام آزمایش ادرار

در صورتی که فرد دارای عفونت باشد، تشخیص ناحیه ای که سبب ایجاد عفونت شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای همین منظور انجام آزمایش ادرار به پزشک کمک خواهد کرد تا ناحیه ای که سبب ایجاد عفونت در فرد شده است را تشخیص دهد.

خلاصه نکات مقاله

یکی از موارد بسیار مهم قبل از عمل بینی انجام آزمایشات مختلف در فرد می باشد. آزمایشاتی که در این خصوص انجام می شود بیشتر شامل آزمایشات خون می باشد. سنجش تعداد گلبول های قرمز و سفید خون و همچنین فاکتورهای انعقادی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چرا که این فاکتورها تاثیر بسیار زیادی بر فرایند ترمیم در افراد دارند. همچنین پزشک باید اطمینان حاصل کند که شما هیچ بیماری زمینه ای و یا ویروسی ندارید بنابراین انجام این آزمایشات بسیار مهم می باشد.

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

مقالات مرتبط
جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی که با عنوان راینوپلاستی شناخته می شود، به بهبود هارمونی و تناسب اجزای صورت با بینی کمک می کند. امکان اصلاح مشکلات تنفسی ایجاد شده در پی نقایص ساختاری با این روش جراحی نیز وجود دارد.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نازک است. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه جراحی بینی گوشتی نداشته زیرا با تراشیدن غضروف ها.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 13 =