مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تزریق چربی

یکی از روش هایی که برای فرم دهی و ایجاد برجستگی در اندام های مختلف بدن و صورت انجام می گیرد، استفاده از چربی طبیعی بدن می باشد. تزریق چربی یا پیوند چربی یک تکنیک بسیار کارآمد و البته بدون عارضه می باشد که می‌تواند شما را به اندام ایده آل و یا چهره ایده آل برساند. این اقدام حتما باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام شود. تزریق چربی یکی از روش های زیبایی میباشند که تقریبا کم تهاجم بوده و بدون نیاز به ایجاد برش در اندام های مختلف بدن می باشد.

کاهش حجم صورت، از بین رفتن چربی و تحلیل ماهیچه های صورت و دیگر اعضای بدن، از نشانه های پیری است. به مرور زمان بالشتک های چربی موجود در بدن از بین می روند و باعث پیرتر و استخوانی تر به نظر رسیدن بدن می شوند. تزریق چربی یکی از بهترین و موثر ترین روش های جوانسازی پوست است. این چربی، از بدن خود فرد گرفته شده و سپس به محل مدنظر تزریق می شود. چربی نیز نوعی فیلر است که برای جبران بافت از دست رفته استفاده می شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

 • کسانی که با افزایش سن یا در اثر رژیم های غذایی سخت، بخشی از حجم مناسب صورت خود را از دست داده اند.
 • افرادی که تمایل به استفاده از ژل و پروتز ندارند.
 • کسانی که می خواهند جای زخم خود را بهبود ببخشند.
 • افرادی که بعد از انجام پروتز، به دنبال ظاهر طبیعی تر سینه های خود هستند.
 • کسانی که مشکل سیستم گردش خون ندارند و وضعیت سلامت عمومی آن ها مناسب است.
 • افرادی که انتظارات منطقی از نتیجه کار دارند.

مراحل تزریق چربی

برای این که چربی به محل مورد نظر پزشک تزریق شود لازم است که در ابتدا این چربی از بدن استخراج شود.

استخراج چربی

پزشک محل های مورد نظر استخراج چربی را علامت گذاری کرده که غالبا نواحی ران و شکم است. سپس به کمک لیپوساکشن این چربی ها را استخراج می کند. برای لیپوساکشن، برش های کوچکی بر روی محل استخراج ایجاد شده و چربی با کمک لوله ای نازک به اسم کانولا خارج می شود.

خالص سازی

چربی های استخراج شده باید در دستگاه سانتریفیوژ قرار بگیرند تا ناخالصی های آن ها جدا شود. سپس چربی های خالص شده را در سرنگی قرار می دهند تا برای تزریق آماده باشد.

تزریق

محل مورد نظر برای تزریق ضدعفونی شده و چربی های داخل سرنگ با کمک یک سوزن بسیار باریک وارد پوست می شود. برای تزریق، پزشک شما از ترفندهای مختلفی استفاده خواهد کرد اما معمولا چندبار در یک ناحیه تزریق صورت می گیرد چرا که بخشی از چربی تزریق شده جذب بدن می شود.

مزایای تزریق چربی

در این بخش ما تعدادی از مزایای این عمل را برای شما می سنجیم.

 • این چربی، از بدن خود شما گرفته می شود پس احتمال ایجاد حساسیت به صفر نزدیک است.
 • ماندگاری تزریق چربی، از ژل بسیار بیشتر است.
 • ظاهر چربی از ژل طبیعی تر بوده و ایمن تر است.
 • این روش از روش های جراحی کم تهاجمی تر است.

معایب تزریق چربی

از آنجایی که تزریق یکی از بهترین روش های زیباسازی و جوانسازی است، معایب زیادی ندارد اما ما به چند موردی که ممکن است برای برخی مراجعه کنندگان اذیت کننده باشد، اشاره می کنیم.

 • چربی که از بدن استخراج می شود، پروسه آماده سازی آن طولانی می شود.
 • هزینه تزریق چربی نسبت به ژل بالاتر است.
 • برای تزریق در حجم زیاد مثل تزریق در باسن و سینه، احتمالا به چند جلسه مراجعه نیاز خواهد بود.

موارد کاربرد تزریق چربی

به طور کلی، تزریق چربی در قسمت هایی از صورت و بدن انجام می شود که شامل موارد زیر است :

تزریق چربی در صورت

چروک ها و افتادگی که در صورت ایجاد می شود به دلیل کاهش تولید الاستین و کلاژن است که تولید آن ها به مرور زمان و با افزایش سن، کاهش می یابد. همینطور ممکن است که بر روی صورت بر اثر سانحه ای، زخم و لک ایجاد شده باشد. همانطور که گفته شد تزریق چربی در نقاط مختلف صورت قابل انجام است. معمولا این چربی از ناحیه ران و یا پهلو بیرون کشیده می شود و در یک مخزن استرلیزه نگهداری می شود. برای تزریق چربی به صورت این چربی ها که زنده ، سالم و قابل انتقال می باشند از طریق سرنگ های مخصوص به صورت تزریق می شوند. تزریق باید به گونه‌ای باشد که چهره دارای زاویه ای کاملا هماهنگ و ایده آل بشود و قرینگی صورت به هم نریزد.

تزریق چربی در گونه

برای تزریق چربی در گونه نیاز است که به سایر اعضای صورت مانند فرم چشم ها، اندازه بینی و استخوان بندی چهره توجه ویژه ای شود. با ایجاد تناسب بین اعضای مختلف صورت می توان برجستگی ایده آل و زیبایی برای گونه ها ایجاد کرد. البته می توان از پروتز گونه برای ایجاد برجستگی لازم نیز استفاده کرد . گونه های برجسته و زیبا تاثیر بسزایی در جوانسازی و فرم دهی چهره خواهد داشت تزریق چربی در گونه یک تکنیک بسیار کارآمد و پر طرفدار می باشد که  فرد را با تغییرات بسیار ایده‌آل همراه می سازد.

تزریق چربی در باسن

یکی از تکنیک هایی که می تواند برای فرم دهی به اندام‌ها کاربرد فراوانی داشته باشد تزریق چربی به باسن می باشد تزریق چربی به باسن فرم گرد و پر تری نسبت به گذشته به نواحی باز نخواهد داد. بزرگ کردن باسن با تزریق یک جراحی بسیار ایده آل برای افرادی است که باسن برجسته ای ندارند.در این اقدام چربی های شکم و پهلو بیرون کشیده شده و به قسمت هایی از باسن انتقال می یابد ،نتیجه این جراحی فرم ایده آل ، کمر باریک تر و باسن برجسته تر خواهد بود . این جراحی که بسیار پرطرفدار است می توانند اندام بسیار زیبا و طبیعی را در پی داشته باشد البته روش های دیگری مانند پروتز باسن مورد استفاده قرار می گیرد اما تزریق چربی با نتیجه ای طبیعی‌تر همراه خواهد بود.

تزریق چربی در دست

یکی از تکنیک هایی که برای از بین بردن پیری پوست دست و افتادگی آن استفاده می شود، تزریق چربی در دست می باشد می توان افتادگی پوست آن را به خوبی جبران نمود و دستهای چروک و لاغری که در اثر گذر زمان دچار تغییرات بسیاری شده اند جوان سازی بشود.

آیا این عمل، باعث زخم شدن می شود؟

خیر، در محل برش های لیپوساکشن ممکن است تا مدتی زخم ایجاد شود اما این برش ها بسیار کوچک بوده و پس از مدتی اثری از آن ها به جا نمی ماند. البته این که جای زخم چقدر بر روی پوست بماند بسیار بستگی به تبحر جراح شما و استعداد پوست شما در تشکیل اسکار های کلوئیدی دارد. اگر هنگام برداشت چربی ها از بدن و لیپوساکشن، از کانولای بزرگ استفاده شود احتمال ایجاد زخم بالا می رود.

هزینه تزریق چربی

هزینه ی این جراحی می تواند تحت تاثیر عوامل مختلف، بسیار متفاوت باشد که در ادامه آن ها را برای شما بر میشماریم؛

 • تبحر جراح
 • کلینیک و یا بیمارستانی که در آن جراحی انجام می شود.
 • میزان چربی برداشته شده در لیپوساکشن
 • میزان چربی تزریق شده
 • تکنیک تزریق
 • کیفیت دستگاه های استفاده شده
 • آزمایشات و بررسی های پزشکی

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

مقالات مرتبط
آشنایی با تزریق ژل به لب

آشنایی با تزریق ژل به لب

لب یکی از قسمت های صورت است که با افزایش سن حجم لب کم شده ،ارتفاع لب کاهش یافته و بر جستگی آن در صورت کاهش می یابد. تزریق ژل لب می تواند برای رفع این

دانستنی های تزریق ژل گونه

دانستنی های تزریق ژل گونه

تزریق ژل یک روش کم تهاجمی به منظور رفع چین و چروک ، خطوط خنده و خط اخم نیز می باشد و هم چنین با برجسته کردن لب و گونه این نواحی را شاداب و جوان می کند

همه چیز در مورد تزریق چربی به صورت

همه چیز در مورد تزریق چربی به صورت

هدف از تزریق چربی بازگرداندن این حجم از دست رفته به نواحی صورت از جمله زیر فک، منطقه غبغب گردن برجسته کردن لب ها، گونه ها ، و همچنین به اطراف بینی و خط اشک و …

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *