مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی بینی گوشتی

متأسفانه افرادی که بینی گوشتی دارند، نسبت به دیگران دارای نگرانی های خاصی در مورد فرم و برگشت پذیری بینی شان بعد از جراحی هستند. باید به شما بگوئیم که تکنیک های مورد استفاده برای عمل بینی بسیار پیشرفته هستند و فرقی نمی کند بینی استخوانی داشته باشید یا بینی گوشتی. در هر صورت یک جراح بینی ماهر قادر است بینی شما را به بهترین شکل ممکن، متناسب با صورت شما، شکل دهد. شما را به مطالعه ی این نوشته در مورد عمل جراحی بینی گوشتی دعوت می نمائیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله به توضیح کاملی در رابطه با عمل بینی گوشتی پرداخته ایم. اگر بخواهیم چگونگی و انواع راه های عمل بینی گوشتی را بررسی کنیم ابتدا باید به پزشکان متخصص اشاره نماییم. بهترین پزشکی که شما را می تواند در راه عمل بینی گوشتی ، یاری دهد، پزشکی است که دارای سابقه ی درخشان باشد.


عمل بینی گوشتی

در ادامه می‌خواهیم در رابطه با عمل بینی گوشتی و روش‌های جراحی بینی گوشتی توضیح دهیم. به طور کلی این روزها انجام عمل بینی علی الخصوص در خانم ها بسیار رواج پیدا کرده است.

در میان هزاران عمل بینی گوشتی که این روز ها انجام می‌شود، تنها تعدادی از آن ها موفق خواهند بود. علت آن نیز ماهیت بینی های گوشتی می ‌باشد. چرا که این بینی ها به طور مداوم در حال رشد می باشند و حتی بعد از عمل نیز به رشد خود ادامه می دهند.

عمل بینی گوشتی دکتر محمود ناظمیان
عمل بینی گوشتی دکتر محمود ناظمیان

از این رو ممکن است بعد از جراحی بینی گوشتی شما، از فرم بینی تان راضی باشید. اما با گذشت زمان و با چاق شدن شما شاهد افزایش سایز بینی خود خواهید بود. از آن جایی که ممکن است رشد این بینی به طور متقارن صورت نگیرد، بینی شما دچار مشکل های شدیدی خواهد شد.

به همین جهت شما باید برای عمل بینی های گوشتی خود انواع از ملاک ها را در نظر بگیرید. مهمترین ملاکی که برای بینی گوشتی در نظر گرفته می ‌شود، انتخاب یک پزشک حاذق و متخصص است. چراکه پزشکان با مهارت، می توانند به گونه‌ای بینی گوشتی شما را جراحی کنند که حتی بعد از رشد این بینی فرم آن به هم نخورده و تنها کمی افزایش سایز را به همراه داشته باشید.

این پزشکان برای افزایش سایز بینی شما، راه حل های مناسبی را نیز در نظر گرفتند. آن ها در زمان عمل بینی گوشتی شما سایز مورد نظر را کوچک تر از چیزی که انتظار دارید، انتخاب می کنند. به همین جهت زمانی که کمی دچار افزایش سایز بینی شوید، به حالت ایده آل و نرمال خود خواهید رسید.

بینی از لحاظ ظاهر به چند دسته تقسیم می شود؟

یکی از عوامل مؤثر در جراحی زیبایی بینی، نوع بینی است که بر اساس میزان ضخامت پوست به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم می شود.

بینی گوشتی

از خصوصیات بینی گوشتی می توان به پوست ضخیم و چربی پوست، جوش و ضعف غضروف اشاره کرد. در این نوع از بینی، نوک بینی معمولاً شکل ناخوشایند و بزرگی دارد و سوراخ های بینی پهن هستند.

همانطور که گفته شد بینی های گوشتی نسبت به بینی استخوانی، دارای پوستی ضخیم تر و غضروف ضعیف هستند، به همین دلیل یک پایه غضروفی مناسب باید در بینی های گوشتی ایجاد شود. پزشک غالباً بافت غضروف را از یک قسمت بینی خارج کرده و آن را به بخش دیگری منتقل می کند. در حقیقت، بافت در یک قسمت کاهش و در قسمت دیگر افزایش می یابد. همچنین گاهی اوقات می توان به جای استفاده از غضروف دیواره ی بینی، از غضروف موجود در گوش بیمار جدا کرد و از آن در شکل دادن به بینی استفاده کرد، که کار دشواری می باشد.

بینی استخوانی

در بینی استخوانی، پوست بینی نازک تر بوده و چربی کمتری دارد و نیز خاصیت بروز آکنه ندارد. در این نوع بینی غضروف بزرگتر و مستحکم تر می باشد.

افرادی که عمل بینی استخوانی دارند، می توانند انواع جراحی طبیعی بینی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی را انجام دهند. به دلیل وجود غضروف بیشتر در این نوع از بینی ها، فرم دهی و ترمیم بینی های استخوانی راحت تر خواهد بود، در این صورت پزشک حجم بینی را کاهش داده و آن را به صورت کامل شکل می دهد.

بینی های استخوانی به دلیل ویژگی هایی مانند پوست نازک و استخوان های قوی ایده آل ترین بینی برای جراحی بینی هستند و بیشتر اوقات در جراحی این بینی ها، نتایج خوبی حاصل می شود.

جراحی بینی مردانه
جراحی بینی مردانه

تشخیص بینی گوشتی

برای انتخاب روش های عمل بینی گوشتی، اولین چیزی که مورد نظر قرار می‌ گیرد. تشخیص بینی های گوشتی می باشد. بینی های گوشتی دارای ویژگی های زیر هستند:

 • این بینی ها دارای پوستی ضخیم و گوشتی هستند.
 • نوک بینی های گوشتی پهن بوده و شما هیچ گونه تیزی در ظاهر آن احساس نخواهید کرد.
 • زمانی که بینی های گوشتی را لمس می کنید، هیچ استخوانی زیر انگشتان شما حس نخواهد شد.
 • همچنین این بینی ها دارای منافذ پوستی بزرگی می باشند.

تفاوت بینی گوشتی با استخوانی

در رابطه با تفاوت بینی های گوشتی با بینی های استخوانی باید بدانید که بینی های استخوانی درست بر عکس بینی های گوشتی دارای پوستی نازک، استخوان هایی بزرگ، معمولاً همراه با قوز می باشند. عمل بینی های استخوانی به مراتب راحت تر از بینی های گوشتی است.

چراکه خود دارای یک اسکلت بندی محکم به نام استخوان می باشد. از این رو پزشکان در جراحی بینی های استخوانی کمتر از پروتز و یا غضروف گوش یا دنده استفاده می کنند. از آنجایی که ظاهری بینی های استخوانی نیز زیباتر است، پزشکان تمایل بیشتری به جراحی آن ها دارند.

پزشکان در زمان جراحی بینی گوشتی از پروتز و یا غضروف از گوش یا دنده برای نوک آن استفاده می کنند. این پروتز نقش استخوان‌ ها را در بینی دارد. چرا که علاوه بر مقاوم ساختن آن موجب می ‌شود نوک بینی شما نازک و تیز باشد. روش های مختلفی برای جراحی بینی های مختلف وجود دارد.

این روش ها با توجه به نوع بینی‌گوشتی فرد انتخاب خواهند شد. به خاطر نداشتن استخوان های محکم افرادی که بینی گوشتی خود را عمل می کنند، معمولاً بعد از آن دچار عارضه هایی چون گرفتگی بینی می شوند.

اولین چیزی که پزشک حاذق باید برای بینی های گوشتی در نظر بگیرد، این است که بافت این بینی ها با بینی های استخوانی کاملاً متفاوت است. به همین جهت باید تحقیقات زیادی را در رابطه با بافت این نوع بینی انجام دهند.

همچنین از آنجایی که غضروف بینی های گوشتی ظریف می باشد، در حین جراحی باید مراقب آن ها باشند و بسیار محتاطانه رفتار کنند.

نتیجه-عمل بینی گوشتی
نتیجه-عمل بینی گوشتی

روش های عمل بینی گوشتی

دو نوع روش برای جراحی بینی گوشتی وجود دارد، که به شرح زیر می باشند:

در ابتدا باید بدانید که این روش ها با توجه به شرایط مختلف بیمار مشخص خواهد شد. نوع بینی نیز تاثیر بسیار زیادی در انتخاب این روش دارد.

اولین روشی که برای جراحی بینی های گوشتی انجام می ‌شود، روش باز است. در این روش جراحی، پزشک، پوست کامل بینی را بلند کرده تا به بافت های داخلی آن دسترسی کاملی داشته باشد. از این رو تغییرات خود را اعمال خواهد کرد.

این روش اگرچه می تواند به ایجاد یک بینی خوش فرم منتهی شود. اما بیمار در این جراحی دردهای بیشتری را باید تحمل کند. همچنین مراقبت های بعد از عمل با این روش بسیار حساس تر و شدید تر خواهد بود.

در روش دوم عمل بسته انجام خواهد شد. در این روش پوست بینی برداشته نشده، لذا تنها از طریق ایجاد شکاف هایی به محتویات آن دسترسی پیدا خواهید کرد. در هر دو روش بیمار باید کاملا بیهوش باشد. از این رو ساعاتی طول می کشد تا هوشیاری خود را به دست آورد.

معمولاً این بیماران را یک شب در بیمارستان نگه می دارند. در صورتی که هیچ‌ گونه علائم بدی نداشته باشد، آن را مرخص خواهند کرد.

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نازک است. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه جراحی بینی گوشتی نداشته زیرا با تراشیدن غضروف ها.

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نازک است. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه جراحی بینی گوشتی نداشته زیرا با تراشیدن غضروف ها.

بازگشت پذیری بینی گوشتی

اضافه کردن یا کم کردن بافت در این نوع بینی به خودی خود احتمال بازگشت بینی به حالت قبل از عمل را افزایش نمی دهد، اما اگر پایه ی غضروف یا تقویت غضروف در بینی گوشتی به درستی انجام نشود، زمینه ای برای برگشت فرم بینی به حالت قبل فراهم می شود. بافت های نرم که حاوی مقداری چربی و غده هستند به دلیل عدم وجود پایه ی مناسب تغییر شکل داده و کوچک می شوند و همچنین ممکن است در برخی موارد، بافت بیش از حد در این حالت منجر به ناهنجاری نوک بینی شود. تورم بعد از عمل در بینی های گوشتی نیز طولانی تر می شود که احتمال فیبروز را افزایش می دهد. اما در صورت پیروی از توصیه ی جراح، ماساژ و طولانی تر نگه داشتن چسب های بینی قابل پیشگیری است.

توصیه می شود افراد دارای بینی گوشتی تحت عمل بینی طبیعی قرار گیرند، زیرا به دلیل ضخامت پوست ممکن است در جراحی بینی فانتزی، نتیجه مطلوب حاصل نشود.

جراحی بینی گوشتی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

 • بعد از عمل بینی به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد بر روی نواحی اطراف بینی استفاده کنید این کار تورم و کبودی بعد از عمل را کاهش می دهد.
 • آب بنوشید
 • تا حد امکان سر خود را بالا بگیرید
 • از حمل کردن وسیله های سنگین خودداری کنید.
 • فعالیت های بدنی خود را کم کنید و ورزش و شنا انجام ندهید.
 • تا 4 هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور خودداری کنید.
 • از بینی خود در مقابل آسیب و ضربه محافظت کنید.
 • از فین کردن به مدت حداقل 2 هفته خودداری کنید.
 • تا مدت 10 روز بعد از عمل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • از حمام رفتن قبل از برداشتن گچ بینی خودداری کنید تا گچ بینی زودتر از موعد مقرر باز نشود.
 • از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • از غذاهای نرم استفاده کنید.
مراقبت بعد از عمل بینی

بهترین روش برای جراحی بینی گوشتی چیست؟

بهترین روش برای جراحی بینی گوشتی، روشی است که فقط آن قسمت از غضروف یا استخوان را که باعث ایجاد مشکلات تنفسی یا بی نظمی ظاهری می شود، برداشته و بقیه بافت های بینی را برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکرد تنفسی حفظ کنید.

در پایان بهتر است بدانید

یکی از اصلی ترین ویژگی های بهترین جراح پلاستیک در روند جراحی زیبایی بینی، توجه ویژه به عملکرد تنفس بینی است.

به یاد داشته باشید که جراحی زیبایی بینی مجموعه ای از تکنیک های جراحی است که به تنهایی یا به صورت ترکیبی برای اصلاح عدم تعادل بینی یا اختلال در تنفس ناشی از نقص ساختاری بینی مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی از جراحی توسط دکتر محمود ناظمیان، دستیابی بیماران به فرم دلخواه بینی متناسب با صورت و بهبود عملکرد آن است.

سن، عامل موثر در جراحی بینی گوشتی

توجه داشته باشید مهم ترین عاملی که در عمل بینی گوشتی موثر خواهد بود، سن می باشد. معمولاً افراد در سن بلوغ به خاطر ورم بینی که دارند، درصدد می‌آیند که بینی خود را جراحی کنند. اما بدترین کاری که می‌ شود در این سن انجام داد، عمل بینی آن هم از نوع گوشتی می ‌باشد.

چرا که بینی شما در حال رشد بوده و مدام در حال تغییر سایز است. به همین جهت نه تنها عمل موفقی نخواهید داشت، بلکه مشکلاتی نظیر: پولیپ، اختلال در خواب و مشکلات تنفسی گریبان گیر شما خواهند شد.

در رابطه با آمادگی های قبل از عمل بینی گوشتی نیز باید بدانید که تنها کافی است از شب قبل غذا و خوردنی میل نکنید. مایعات را نیز محدود کنید. سپس به خوبی بخوابید و در ساعت مقرر برای عمل بینی خود حاضر شوید. آمادگی های قبل از عمل بینی گوشتی چندان حائز اهمیت نیستند.

مراقبت های بعد از این عمل هستند که می ‌تواند تعیین کننده فرم و نتیجه اصلی عمل بینی شما باشند. در نهایت تمام توضیحاتی که داده شد باید بدانید که باید شما به بهترین جراح پلاستیک مراجعه کنید، با این عمل، نه تنها می‌توانید یک بینی خوش فرم داشته باشید. بلکه از عوارض آن به شدت کاسته شده و مشکلات تنفسی و ظاهری نخواهید داشت.

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

مقالات مرتبط
جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی که با عنوان راینوپلاستی شناخته می شود، به بهبود هارمونی و تناسب اجزای صورت با بینی کمک می کند. امکان اصلاح مشکلات تنفسی ایجاد شده در پی نقایص ساختاری با این روش جراحی نیز وجود دارد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 17 =