مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی زیبایی گوش

همانطور که می دانید یکی از اجزای مهم صورت که به چهره هر فردی زییایی می بخشد، گوش ها است. گوش ها جزء اجزایی جفت در صورت هستند که تقارن آنها زیبایی خاصی به صورت می بخشد و نامتقارن بودن آنها بر زیبایی زیبایی تاثیر دارد.

در بسیاری از افراد به دلیل نافرم بودن گوش ها و وجود عیب های مادرزادی، مانند بزرگ یا کج بودن گوش ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست داده و به همین دلیل برای برطرف کردن این مشکل به جراح پلاستیک مراجعه می کنند.

در جراحی زیبایی گوش، شکل ظاهری گوش اصلاح می شود و این کار تاثیر به سزایی در چهره فرد خواهد داشت.

عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟

از جراحی زیبایی گوش به اتوپلاستی هم یاد می شود و افراد به جهت تغییر در سایز، شکل و مکان گوش اقدام به انجام عمل اتوپلاستی می کنند.

برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی مثل بروز حادثه در ناحیه گوش خود، دچار آسیب شده باشند. این دسته از افراد نیز می توانند با اتوپلاستی زیبایی گوش های خود را بدست آورند.

جراحی اتوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که در طی سال های طولانی انجام می شود و برخلاف باور برخی از افراد جزء جراحی های زیبایی نوین محسوب نمی شود.

عمل بازسازی گوش

عمل بازسازی گوش

چه کسانی کاندید عمل اتوپلاستی هستند؟

هرقدر هم این جراحی از نوع جراحی های ترمیمی محسوب شود، اما باید گفت که برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که مایل به انجام جراحی زیبایی گوش هستند، قبل از اقدام به انجام عمل باید با فوق تخصص جراحی پلاستیک مشورت های لازم را انجام دهند.

برخی از مشخصه های افرادی که می توانند کاندید مناسب برای عمل اتوپلاستی باشند عبارتند از:

 • افرادی که گوش های آن ها بیش از حد برجسته باشد و به گوش های خفاشی و یا اصطلاحا بلبله گوش معروف هستند.
 • افرادی که یکی از گوش هایشان نسبت به دیگری بالاتر باشد، که توسط عمل زیبایی گوش می توان آن ها را نسبت به هم متقارن کرد.
 • افرادی که گوش های آن ها با هم تقارن ندارد.
 • اشخاصی که گوش های آن ها بر اثر حادثه هایی مانند سوختگی، کنده شدن گوش، ضربه شدید، و … دچار نقص و یا مشکل شده اند و یا اینکه به دلیل انداختن گوشواره های سنگین گوش آن ها پاره شده است.

تقریبا بیشترین میزان عمل اتوپلاستی مربوط به اشخاصی است که لاله گوش آنها به طور مادرزادی تشکیل نشده باشد و علاوه بر مشکلات ظاهری دچار مشکلات شنوایی نیز هستند.

برای درمان درد گوش ناشی از جراحی زیبایی گوش، معمولا پزشک داروهای مسکن تجویز می کند که باید مرتب و طبق دستور پزشک استفاده شود.

کاندید مناسب برای اتوپلاستی

کاندید مناسب برای اتوپلاستی

در چه سنی عمل اتوپلاستی را می توان انجام داد؟

اگر گوش های فردی به دلایل مادرزادی نافرم و بدشکل باشد، می تواند در همان سنین کودکی و بعد از 6 سالگی که گوش ها به اندازه کافی رشد کرده است، جراحی زیبایی گوش انجام دهد.

بهبودی پس از عمل اتوپلاستی

 • بخیه ها یک هفته بعد از عمل جراحی زیبایی گوش کشیده و یا جذب می شوند. اما فرد باید بداند که تا مدتی بعد از انجام عمل اتوپلاستی باید از انجام فعالیت هایی که باعث خم شدن گوش می شود خودداری کند.
 • معمولا افراد، 5 روز بعد از عمل زیبایی گوش می توانند به محل کار خود بازگردند.
 • کودکان نیز حداقل بعد از گذشت 7 روز از عمل می توانند به مدرسه بازگردند، اما نباید فعالیت های ورزشی انجام دهند.

عمل زیبایی گوش چقدر طول می کشد؟

مدت زمان عمل اتوپلاستی معمولاً بین 1 الی 2 ساعت است. در مورد برگشت پذیری جراحی اتوپلاستی این چنان بیان شده است که خوشبختانه نتیجه جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش برگشت پذیر نخواهد بود و نتایج آن به صورت دائمی باقی خواهد ماند. اما از این مورد نباید گذشت که مراقبت هایی که بعد از جراحی زیبایی گوش باید انجام شود، بسیار مهم است و نقش بسزایی در تسریع درمان دارد.

اقدامات قبل از جراحی اتوپلاستی

 • افرادی که سیگار می کشند بایستی یک ماه قبل از انجام جراحی اتوپلاستی مصرف سیگار را قطع کنند. چرا که استفاده از سیگار باعث کند شدن روند درمان و طولانی شدن دوره نقاهت می شود.
 • از مصرف داروهایی نظیر آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری کنید.
 • قبل از جراحی اتوپلاستی باید موهای اطراف گوش کوتاه شده باشد.
 • در روز انجام جراحی اتوپلاستی از لباس جلو باز و دکمه دار استفاده کنید. زیرا نباید در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس به گوش فشاری وارد شود.
نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

بعد از جراحی زیبایی گوش چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

همانطور که گفته شد مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش در نتیجه عمل اتوپلاستی بسیار تاثیرگذار است. این مراقبت ها عبارتند از:

 • مراقبت از زخم و رعایت بهداشت ناحیه جراحی شده که دارای اهمیت ویژه ای است.
 • داروها باید طبق دستور پزشک به طور مرتب و منظم استفاده شود.
 • درد بعد از عمل گوش طبیعی بوده و نباید نگران شوید. برای کاهش درد مسکن هایی توسط پزشک برایتان تجویز خواهد شد.
 • نباید به هیچ عنوان روی گوش بخوابید و تا دو هفته باید به پشت بخوابید تا به گوش فشار وارد نشود.
 • به مدت 7 روز بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید.
 • با دهان باز عطسه کنید تا به عضلات صورت فشار وارد نشود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • کسانی که نگران کار و مدرسه خود هستند بعد از 7 روز استراحت، می توانند کارهای روزمره خود را از سر بگیرند.
 • از رفتن به استخر و شنا کردن تا اتمام دوران نقاهت بعد از عمل خودداری کنید.
 • بعد از عمل پزشک استفاده از هدبند را برای شما تجویز خواهد کرد که حتما باید طبق دستور تجویزی پزشک از آن استفاده کنید.

هزینه جراحی گوش

هزینه جراحی گوش به عوامل متعددی بستگی دارد که بعد از معاینه فوق تخصص پلاستیک به بیمار اعلام خواهد شد. اما از عوامل موثر در هزینه جراحی اتوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان ایراد و نقص گوش
 • اینکه عمل اتوپلاستی با هدف درمانی انجام می شود یا زیبایی.
 • دستمزد جراح که با توجه به تخصص و مهارت جراح متفاوت است.
 • هزینه کلینیک، دستیاران پزشک، لوازم و تجهیزات مورد استفاده

 در پایان باید گفت که جراحی زیبایی گوش جراحی سختی نیست و اگر توسط یک فوق تخصص پلاستیک انجام شود، هیچ خطری فرد را تهدید نخواهد کرد.

اما اگر پزشک تخصص و مهارت کافی در این زمینه این جراحی نداشته باشد، ممکن است عوارضی مانند درد زیاد، عفونت گوش، نامتقارن شدن گوش ها، بی حسی دائمی و … بروز کند و سلامت بیمار را به خطر بیندازد که نیاز به عمل مجدد و ترمیم گوش داشته باشد.

 

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

یشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *