دکتر محمود ناظمیان » جراحی زیبایی سینه » عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان (جراحی ژنیکوماستی)
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان (جراحی ژنیکوماستی)

بزرگی سینه در آقایان یک عارضه ظاهری در مردان است که با بزرگ شدن بافت سینه همراه می باشد. بزرگ شدن بافت سینه آقایان ممکن است در یکی از پستان ها و گاهی در هر دو پستان به صورت یکسان یا متفاوت ظاهر شود. مشکل اصلی که این عارضه پدید می آورد بروز مشکلات ظاهری و کاهش میزان اعتماد به نفس و البته اختلال در روابط اجتماعی می باشد، بزرگ شدن سینه در مردان ظاهر نامطلوبی ایجاد می‌کند که ممکن است باعث ناراحتی و نارضایتی مردان شود.

 

عمل جراحی ژنیکوماستی  

جراحی ژنیکوماستی، روشی است که با هدف کوچک کردن سایز سینه ها در آقایان انجام می شود. در مواردی که میزان ژنیکوماستی شدید باشد، زیادی بافت سینه می تواند باعث افتادگی سینه ها و کش آمدن هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه ها شود.

بزرگ شدن بیش از حد بافت سینه آقایان ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. این اختلال می تواند نتیجه بر هم خوردن نظم هورمون ها، عوامل ارثی، اضافه وزن و یا مصرف برخی داروهای خاص باشد.همچنین می تواند منجر به بروز مشکلات فیزیکی و روانی شود و اعتماد به نفس افراد را پایین بیاورد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود چربی زیاد
 • رشد بیش از حد بافت غده ای
 • پوست اضافی در سینه

علت بزرگی سینه در مردان

در حقیقت علت اصلی این مشکل، بروز اختلال در سیستم غدد درون ریز می باشد. این اختلال باعث می‌شود که نسبت تولید استروژن به هورمون تستسترون زیادتر باشد و در پی کاهش میزان تستسترون غدد دچار اختلال شده و این عارضه پدید می آید. به طور شایع این عارضه در افراد جوان و افراد مسن بیشتر دیده می‌شود اما گروه سنی کودکان و نوجوانان را نیز  شامل می شود.

در چنین مواردی، اندازه و پوزیشن هاله قهوه ای رنگ به روش جراحی تغییر می کند و بافت و پوست اضافی برداشته خواهد شد. جراحی پلاستیک اصلاح ژنیکوماستی با عنوان ماموپلاستی کاهشی نیز شناخته می شود.

عواملی که باعث ایجاد بزرگی سینه در آقایان می شود

استفاده از داروهای غیر مجاز

معمولا مصرف داروهایی مانند استروئیدها که بدون مشورت پزشک و یا متخصص مورد استفاده قرار می گیرد می تواند عاملی برای بروز ژنیکوماستی محسوب شود داروهای غیر مجاز مانند مکمل های ورزشی که حاوی آندروژن ها آمفتامین ها و هروئین ها می باشد در بین ورزشکاران بسیار مرسوم است یکی از عوارض ناشی از مصرف خودسرانه آنها می تواند بزرگی سینه در آقایان را به همراه داشته باشد.

مصرف الکل و مشروبات الکلی

در برخی از مطالعات و تحقیقات به این نتیجه رسیده شده است که نوشیدن الکل در بروز بزرگی سینه در آقایان بی تاثیر نیست بنابراین از مصرف آن باید اجتناب نمود
رژیم غذایی نامناسب خوردن مواد غذایی پرچربی می تواند باعث بروز بزرگی سینه در آقایان شود.

 

برای ارتباط با دکتر محمود ناظمیان می توانید از طریق روش های زیر اقدام فرمایید:
02188201417 و 02188207691 و 09361953888
صفحه اینستاگرام دکتر محمود ناظمیان

 

چه زمانی باید نگران بزرگی‌ سینه در آقایان شد؟

زمانی که سینه مردان دچار ورم و بزرگی بافت بشود ممکن است که این بافت دردناک بوده و با کوچکترین ضربه و یا لمس فرد احساس ناراحتی به نماید در صورتی که نسبت به لمس پستان ها حساس شده باشید و یا از نوک پستان ترشحات غیر طبیعی دیده شود حتماً باید به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه نماید، بنابراین مشاهده پس از مشاهده علائمی مانند :

 • دردناک بودن
 • ورم غیر عادی پستان ها
 • حساس شدن پستان ها
 • مشاهده ترشحات

حتماً به بهترین جراح پلاستیک تهران مراجعه و برای درمان اقدام نمایید.

 

درمان بزرگی سینه در آقایان

در برخی موارد مشاهده می‌شود که این عارضه به خودی خود از بین می رود و نیازی به درمان برای این عارضه نمی باشد، اما زمانی که این مشکل مزمن شده و از بین نرود باید به فکر درمان از طریق جراحی بود هرچند که رعایت رژیم غذایی و ورزش های مناسب می تواند تاثیر به سزایی در کاهش میزان بزرگی سینه داشته باشد اما ممکن است که بافت سینه مردان به دلیل چاقی زیاد دچار کاهش حجم نشود در صورتی که چاقی سینه به دلیل چاقی فرد باشد این یک امر طبیعی محسوب می‌شود و می‌توان با کاهش وزن بافت سینه را دچار کاهش حجم کرد زیرا این نقطه از بدن مانند سایر نقاط برای ذخیره چربی آمادگی دارد.

جراحی ژنیکوماستی با روش لیپوساکشن و لیپوماتیک

یکی از روش های درمان این عارضه انجام روش لیپوساکشن یا لیپوماتیک می باشد که طی یک روند جراحی با ایجاد بی حسی موضعی و در برخی موارد به تشخیص جراح با بیهوشی عمومی قابل انجام است تا بیمار تا در طول جراحی احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشد. معمولا بیمار تحت بیهوشی قرار می گیرد و متوجه روند انجام جراحی نشود.

در مواردی که بافت چربی بیش از اندازه باشد می توان از روش لیپوساکشن استفاده کرد. لیپوساکشن مجهز به یک لوله نازک، ظریف و تو خالی است که از طریق ایجاد یک یا چند برش بسیار کوچک در زیر سینه وارد بافت چربی بدن می شود.

فلزی که کانولا نام دارد همراه با حرکت و ارتعاشی که به وجود می‌آورد باعث خرد شدن چربی ها و بیرون کشیدن همزمان آنها می‌شود این میله که یک حالت مکش دارد توسط دستگاه برای کاهش چربی زیر سینه آقایان نیازی به برش های عمیق در ناحیه سینه نمی باشد از این رو این اقدام تنها با ایجاد یک شکاف بسیار کوچک قابل انجام است، بررسی می شود و چربی‌های بیرون کشیده شده را در مخزن استیل شده ذخیره می نماید.

برای کاهش چربی زیر سینه آقایان نیازی به برش های عمیق در ناحیه سینه نمی باشد از این رو این اقدام تنها با ایجاد یک شکاف بسیار کوچک قابل انجام است.

تکنیک های برش در جراحی ژنیکوماستی

تکنیک های برش با توجه به جایی که بافت غده ای و یا پوست اضافی باید برداشته شود، انتخاب می شود. در برخی موارد نیاز است هاله قهوه ای رنگ دور سینه نیز کمتر شود تا سینه ظاهر و فرم طبیعی تری پیدا کند. الگوهای برش با توجه به شرایط بیمار و اولیت های جراحی در نظر گرفته خواهد شد.

جراحی ژنیکوماستی برای چه کسانی مناسب است؟

 • این جراحی به طور کلی برای افرادی که درمان‌های جایگزین دارویی در بهبود وضعیت آنها بی اثر بوده است مناسب است .
 • همچنین افرادی که احساس ناراحتی می کنند زیرا بافت سینه آنها دچار عدم تقارن می باشد.
 • افرادی که احساس درد و تورم در ناحیه پستان دارند افرادی که از لحاظ جسمی سالم هستند اما سینه بزرگ آنها باعث ایجاد اختلال ظاهری شده است.
 • افرادی که انتظار آنها از نتیجه جراحی واقعی باشد.
 • افرادی که سینه هایشان به صورت کامل رشد و رشد کافی دارند
 • افرادی که دخانیات مصرف نمی کنند و مشروبات الکلی را ترک نمودند.
 • افراد سالمی که مبتلا به شرایط خاص پزشکی که روند ترمیم و بهبود را تحت تاثیر قرار می دهند، نیستند.
 • آقایانی که انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند.
 • آقایانی که وزن بدنی ایده آلی دارند.
 • آقایانی که رشد سینه های شان کامل شده است.

فواید جراحی ژنیکوماستی در آقایان

این جراحی باعث می‌شود که تقارن سینه ها حفظ شده و به صورت هم اندازه قرار بگیرند چربی اضافی ناحیه سینه در این جراحی به صورت کامل برداشته شده و تناسب اندام و زیبایی ظاهری را برای فرد به ارمغان می آورد.

آمادگی و مراقبت های قبل از جراحی ژنیکوماستی

از بیمار خواسته می شود:

 • تست های آزمایشگاهی را انجام دهد.
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای رقیق کننده خون، ویتامین ها و مکمل های گیاهی باید قطع شوند.
 • استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد.

میزان موفقیت و ایمنی عمل ژنیکوماستی تا حد بسیار زیادی به رعایت همین موارد بستگی دارد.

دوره نقاهت و مراقبت های عمل کوچک کردن سینه آقایان

 • بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی سینه ها قرار می گیرد تا از سینه و بخیه ها تا زمان سپری شدن دوره نقاهت محافظت به عمل آید.
 • لوله ظریفی به طور موقت زیر پوست گذاشته می شود تا مایعات اضافی تخلیه شوند.
 • نکات مربوط به مراقبت از بخیه ها در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی شود.
 • مهم است که در طول دوره نقاهت عمل جراحی ژنیکوماستی از انجام فعالیت های شدید بدنی و یا وارد آمدن ضربه و آسیب به سینه ها پیشگیری به عمل آید.
 • نتایج جراحی ژنیکوماستی در بسیاری از موارد، دائمی است. برش ها نیز در نواحی مانند چین های طبیعی سینه زده می شوند تا کمترین میزان اسکار برجای بماند.

 

Source: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/gynecomastia-surgery

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

یشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *