دکتر محمود ناظمیان » جراحی زیبایی بینی » جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

همگی ما با انواع مدل های جراحی بینی آشنایی داریم. اما آیا درباره تکنیک های مختلف این جراحی ها نیز اطلاعات داریم؟ در سال های اخیر مبحث بسیار جذابی درباره یکی از جنبه های جراحی بینی مطرح شده است که مربوط به نحوه دسترسی پزشک به ناحیه جراحی می باشد. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

انواع جراحی بینی

قبل از صحبت درباره روش باز یا بسته جراحی، کمی درباره مدل های جراحی بینی توضیح می دهیم. زیرا نوع جراحی می تواند بر روی انتخاب جراح درباره نحوه برش بینی تاثیر بگذارد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی طبیعی بینی یکی محبوب ترین انواع جراحی بینی در سال های اخیر است. این نوع جراحی از ابتدا در بین آقایان بسیار محبوب بوده و جدیدا نیز محبوبیت زیادی را در بین بانوان پیدا کرده است. در این نوع جراحی بینی، جراح تلاش می کند تا با توجه به دیگر اجزای صورت فرد، طوری بینی را جراحی کند که بیشترین میزان تناسب را با دیگراجزای صورت مراجعه کننده داشته باشد. در این نوع جراحی نواقص ظاهری بینی از بین می رود و اگر مشکلی نیز در نحوه عملکرد بینی وجود داشته باشد اصلاح می شود. تنفس در افرادی که این نوع جراحی بینی را انجام داده اند بسیار راحت خواهد بود.

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی تا چند سال پیش، محبوب ترین نوع جراحی بینی در میان بانوان بوده است. در این روش تا جای ممکن اندازه بینی کوچک می شود. این بینی ها غالبا بسیار کوچک بوده و دارای نوک تیز و سر بالا هستند. به دلیل کوچک کردن بیش از حد، سوراخ های بینی نیز کوچک شده و ممکن است تنفس با مشکل مواجه شود. تبحر جراح در این نوع جراحی، مهم ترین نقش را ایفا می کند. فراموش نکنید که انجام عمل ترمیمی بینی بر روی بینی فانتزی، بسیار مشکل بوده و در برخی موارد غیرممکن است.

جراحی بینی نیمه فانتزی

این نوع جراحی بینی، چیزی بین جراحی طبیعی بینی و جراحی فانتزی بینی است. در این روش علاوه بر این که جراح به تناسب اندازه بینی با سایر اجزای صورت توجه می کند، بلکه سعی می کند تا تا حدودی نوک بینی را سر بالا کرده و قوس ملایمی به بینی بدهد. پره های بینی در این روش هم کمی جمع خواهد شد. بینی نیمه فانتزی از بینی طبیعی کوچک تر بوده اما از بینی فانتزی بسیار طبیعی تر به نظر می رسد. تنفس با این مدل بینی غالبا راحت است و دردسر های بینی فانتزی را ندارد.

آناتومی بینی

در شکل زیر آناتومی بینی نشان داده شده است. برای درک بهتر جراحی بینی باید از آناتومی بینی اطلاع داشته باشید.

آناتومی بینی
آناتومی بینی

جراحی بینی به روش باز

حال که با مدل های مختلف جراحی بینی کمی آشنا شدیم، درباره روش های جراحی صحبت خواهیم کرد. در جراحی بینی به روش باز، در کالوملا یک برش ایجاد می شود و پوست بینی را با کمک برشی که در لبه داخلی پره ها ایجاد شده بالا می رود تا داخل بینی برای جراح قابلیت دسترسی داشته باشد.  بعد از آن غضروف لترال بالایی از تیغه میانی بینی جدا شده و جراحی آغاز می شود. این روش معمولا بیشتر از روش بسته استفاده می شود و ترجیح بسیاری از جراحان است.

این روش غالبا برای افرادی که بینی گوشتی دارند، نوک بینی آن ها بزرگ است، تومور بینی دارند و یا دچار مشکل لب شکری هستند استفاده می شود.

مزایای روش باز

در ادامه به تعدادی از مزایای جراحی بینی به روش باز اشاره می کنیم؛

زاویه دید جراح بیشتر و در نتیجه دسترسی او راحت تر خواهد بود.

امکان عدم قرینگی بینی کمتر می شود.

کجی بینی راحت تر اصلاح می شود.

قرار دادن پروتز و گرفت های استخوانی در بینی ساده تر می شود.

جراحی بینی به روش بسته یا رینوپلاستی اندونازال

در این روش هیچ برشی بر روی بینی ایجاد نمی شود و جراح از طریق حفره های بینی، برش ها را در داخل بینی ایجاد کرده و جراحی را انجام می دهد. بسیاری از افراد بر این باورند که جراحی بینی به روش بسته، دقت کمتری دارد. این روش بیشتر مناسبی افرادی است که از ظاهر کلی بینی خود مثا نوک بینی، تقریبا راضی بوده و می خواهند تغییرات کوچکی در بینی انجام شود. به هر حال این روش دارای مزایایی است که توجه بسیاری از مراجعه کنندگان را به خود جلب می کند.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته دارای مزایایی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم؛

در این روش، ساختار های عملکرد بینی دچار تغییر نمی شوند.

مدت زمان انجام جراحی کوتاه است.

تورم بینی بعد از عمل، کمتر است.

جراحی بینی به روش دکتر محمود ناظمیان

کدام روش جراحی بینی بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید باید با جراح منتخب خود مشورت کنید. با توجه به این که هر دوی این روش ها مزایا و معایب خود را دارند، جراح شما با توجه به خواسته ها و انتظارات شما از عمل و وضعیت بینی شما تشخیص خواهد داد که کدام روش جراحی مناسب شماست.

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

مقالات مرتبط
جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی و هر آنچه باید بدانید

جراحی بینی که با عنوان راینوپلاستی شناخته می شود، به بهبود هارمونی و تناسب اجزای صورت با بینی کمک می کند. امکان اصلاح مشکلات تنفسی ایجاد شده در پی نقایص ساختاری با این روش جراحی نیز وجود دارد.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نازک است. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه جراحی بینی گوشتی نداشته زیرا با تراشیدن غضروف ها.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 13 =