دکتر محمود ناظمیان » جراحی زیبایی سینه » شیردهی پس از پروتز سینه امکان پذیر است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

شیردهی پس از پروتز سینه امکان پذیر است؟

اکثر خانم هایی که دارای پروتز سینه هستند می توانند به فرزندان خود شیر بدهند. هرچند این امر بستگی به وضعیت سینه ها قبل از جراحی سینه و نوع برش جراحی دارد. در برشی که اطراف هاله و نوک سینه ایجاد می‌شود، امکان آسیب به راه‌ های ارتباطی غدد شیردهی و نوک سینه، عصب های ناحیه و بسته شدن مجاری وجود دارد. هرچند که توصیه می شود حداقل 6-12 ماه بعد از شیردهی پروتز انجام شود. اما اگر با فاصله ی کمی بعد از پروتز سینه، بارداری ناخواسته اتفاق بیفتد، نیازی به نگرانی نیست. هیچ خطر و ریسک بزرگی، چه برای مادر و چه برای فرزند وجود ندارد.

شیردهی بعد از پروتز سینه
شیردهی بعد از پروتز سینه

شیردهی پس از پروتز سینه

می توان گفت شیردهی و نحوه شیر دادن یکی از مراقبت های بعد از پروتز سینه است و اگر فکر می کنید که پس از پروتز سینه قادر به شیردهی فرزند خود نمی باشید، این مقاله را بخوانید.

اکثر خانم هایی که دارای پروتز سینه هستند می توانند به فرزندان خود شیر بدهند هرچند استثنائاتی وجود دارد. این که بتواند شیر بدهید، بستگی به وضعیت سینه های شما قبل از جراحی سینه و نوع برش جراحی دارد. فارغ از اینکه جراحی پروتز پستان انجام شده است یا خیر، برخی از خانم ها قادر به شیر دادن نیستند. علاوه بر این، برخی از خانم ها قبل از عمل جراحی پروتز پستان، شیردهی انجام نداده اند تا دریابند که آیا قادر به شیردهی هستند یا خیر! برای کسانی که قادر به تغذیه با شیر مادر هستند، احتمال اینکه بعد از عمل جراحی نتوانند به کودک خود شیر بدهند و یا میزان شیر آن ها کاهش یابد، وجود دارد. پروتز سینه می تواند میزان شیر تولید شده توسط غدد را تحت تاثیر قرار دهد. اما در بعضی ها نیز هیچ تاثیری بر میزان شیر تولیدی ندارد.

همچنین ممکن است شما نگران تاثیر شیردهی بر شکل پروتزهای خود باشید. این بسیار طبیعی است که شکل و اندازه سینه های شما پس از بارداری و شیردهی تغییر کند. شیردهی بر شکل و اندازه ی پروتزهای شما تاثیری ندارد اما بر سینه های خود شما تاثیر می گذارد.

دلایل ناتوانی در شیردهی بعد از پروتز سینه

  • در برشی که اطراف هاله و نوک سینه ایجاد می‌شود، امکان آسیب به راه‌ های ارتباطی غدد شیردهی و نوک سینه، عصب های این ناحیه و بسته شدن مجاری شیردهی وجود دارد و ممکن است در حین برش این ناحیه به راه های ارتباطی آسیب وارد شود.
  • زمانی که پروتز پشت عضلات سینه قرار گیرد، ارتباط و تداخل زیادی با مجاری شیر دهی ندارد. ولی اگر فرد همراه با عمل پروتز سینه جراحی هایی مثل ماموپلاستی یا لیفت سینه انجام داده باشد ممکن است عصب و غدد شیردهی تحت تاثیر قرار بگیرد.

خطرات شیردهی پس از پروتز سینه

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، هیچ گزارش پزشکی جدید مبنی بر مشکلات نوزادان بر اثر پروتز سینه مادران وجود نداشته است.

هیچ روشی برای تشخیص صحیح میزان سیلیکون موجود در شیر زنان دارای پروتز وجود ندارد؛ همچنین مطالعه ای که در سال 2007 انجام شد، میزان بالاتری از سیلیکون در شیر مادرانی که از سیلیکون استفاده کرده اند، نسبت به مادرانی که از سیلیکون استفاده نکرده اند، دیده نشد.

همچنین هیچ شواهدی مبنی بر افزایش ریسک نقص و مشکل در کودکان زاده شده توسط مادران با پروتز سینه وجود ندارد.

انتظارات واقع بینانه از جراحی پروتز سینه

تاثیر محل قرارگیری پروتز بر توانایی شیر دادن

محل قرارگیری پروتز و شکل آن بستگی به خواسته ی مراجعه کننده و تشخیص پزشک دارد. پروتز هایی که در زیر عضله سینه قرار می گیرند مشکلی برای شیردهی ایجاد نمی کنند و برای افرادی که احتمال بارداری بعد از انجام این جراحی دارند، بسیار مناسب است. روش دیگر، قرارگیری پروتز بر روی عضلات سینه است. اگر پروتز بین مجرای شیردهی و عضلات سینه قرار بگیرد، ممکن است به مجاری شیردهی فشار وارد کرده و باعث اختلال در شیردهی و افت فشار شیر در مجاری شود.

نکات لازم برای شیردهی پس از پروتز سینه

بعد از پروتز سینه و در زمان شیر هی باید نکاتی را رعایت کنید که به شرح زیر است :

شیردهی به دفعات 8–10 بار در روز می تواند به میزان تولید شیر کمک کند. تحریک سینه ها توسط کودک برای مکیدن شیر، بدن را مجبور به ساخت بیشتر می کند.

خالی کردن سینه ها تاثیر زیادی بر میزان تولید شیر دارد. از یک پمپ شیر می توانید برای این منظور استفاده کنید.

برخی داروهای گیاهی وجود دارند که معروف به شیرآوری هستند مانند: رازیانه، خار مریم و شنبلیل هرچند که در مقالات معتبر پزشکی، فقط تاثیر نسبی شنبلیله ثابت شده است.

برخی افراد از لاکتوز استفاده می کنند. برخی کوکی ها و کلوچه ها دارای مواد مغذی موثر هستند مثل دانه های غلات، تخم کتان،مخمر آبجو و جوانه گندم.

نکات مهم در مورد پروتز سینه
نکات مهم در مورد پروتز سینه

بهترین زمان بارداری بعد از پروتز سینه

افرادی زیادی نگران تاثیر پروتز سینه بر روی بارداری هستند. پروتز سینه هیچ ارتباطی با بارداری طبیعی ندارد و هیچ خطری برای جنین و مادر ایجاد نمی کند. هر چند که بارداری بر روی زمان قرار دادن این ایمپلنت ها تاثیر گذار است. برای مراجعه کنندگانی که به تازگی زایمان کرده اند یا قصد باردارشدن را دارند، باید حداقل بین 6-12 ماه بعد از اتمام شیردهی برای گذاشتن پروتز صبر کنند. این امر به بدن زمان کافی را برای بهبود و پشت سر گذاشتن عوارض بارداری، زایمان و شیردهی می دهد. همچنین این فرصت را به فرد می دهد که به بدن خود پس از زایمان دوباره عادت کند و تصمیم مطمئن تری درباره سایز، شکل و موارد دیگر مرتبط به پروتز های خود بگیرد.

قبل تصمیم برای گذاشتن پروتز سینه مطمئن شوید که دیگر قصد باردار شدن مجدد ندارید. هرچند تصمیم فرد ممکن است چند سال بعد از پروتز سینه عوض شود و قصد بچه دار شدن داشته باشد و یا ممکن است فرد در دهه بیست سالگی خود علاقمند به داشتن سینه های بزرگتری باشد. ولی نخواهد تا اواخر دهه سی سالگی خود صاحب فرزند شود. یا ممکن است به صورت ناخواسته، فرد بعد از جراحی سینه باردار شود. هرچند توصیه شده است که بلافاصله بعد از پروتز سینه باردار نشوید اما می توان اقدامات لازم را برای پیشگیری از آسیب های احتمالی انجام داد.

خطرات بارداری پس از پروتز سینه

اگر با فاصله کمی بعد از پروتز سینه خود باردار شده اید، نیازی به نگرانی نیست. هیچ خطر و ریسک بزرگی، چه برای شما و چه برای فرزند شما وجود ندارد.

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =