دکتر محمود ناظمیان » جراحی زیبایی سینه » طول عمر پروتز سینه چقدر است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

طول عمر پروتز سینه چقدر است؟

هرچند که پروتز های سینه تاریخ انقضایی ندارند، هیچ تضمینی هم ندارند که تا آخر عمرتان باقی بمانند. طول عمر پروتز سینه سالین یا سیلیکونی، بین 10 تا 20 سال است. اما بسیاری از این پروتز ها به دلایل پزشکی و یا مشکلاتی که بعدا ایجاد می شود، زودتر از زمان برنامه ریزی شده، برداشته می شوند. نزدیک 20 درصد افراد بین 8 تا 10 سال بعد از انجام جراح پروتز، این پروتز ها را بر می دارند.

نشانه های هشداردهنده برای برداشتن پروتز سینه

مشکلات ذکر شده زیر، نشاندهنده ی ضرورت برداشتن پروتز سینه هستند؛

سفت شدن

بسیاری از افراد انقباض کپسولی یا سفت شدن بافت اسکار دور یک یا هر دو ایمپلنت را تجربه می کنند. این انقباض می تواند کشیدگی، درد، حساس شدن و تغییرات غیرعادی را در سینه ایجاد کند. در برخی موارد، این سفت شدن می تواند بیشتر از یک بار در یک سینه اتفاق بیفتد.

پارگی سالین (نشت و تورم)

اگر یک پروتز سالینی به دلیل یک خراش، سوراخ و یا برش پاره شود، مثل یک بالون شروع به باد کردن می کند. سالین موجود در ایمپلنت شما، نشت می کند ولی توسط بدن جذب می شود. این نشت می تواند ناگهانی و در یک لحظه و یا در طول چند روز و ذره ذره اتفاق بیفتد.

این تورم ممکن است تا زمانی که سالین نشت می کند، مشخص نباشد. سینه ای که پروتز آن دچار این مشکل شده باشد، شکل و سایز خود را از دست می دهد و نسبت به حالت اولیه خود، تغییر شکل بسیار زیادی پیدا می کند. احتمال پارگی پروتز در سال های اول بسیار کم است اما خطر آن در طی سال های آینده بیشتر می شود.

پارگی سیلیکون

ایمپلنت های سیلیکونی نیز نشت می کنند. ژل سیلیکون بسیار غلیظ تر از سالین است. وقتی یک ایمپلنت سیلیکونی نشت می کند، معمولا ژل در پروتز یا اطراف بافت اسکار می ماند. به همین علت، ایمپلنت سیلیکونی پاره شده علامت خاصی ندارد. به همین علت است که به پارگی سیلیکون، پارگی خاموش هم می گویند.

اغلب افراد، هیچ نشانه ای را تجربه نمی کنند، اما اگر نشانه هم بخواهد بروز کند، شامل موارد زیر است:

 • کاهش سایز سینه
 • گره های سفت
 • شکل نامتقارن و ناهموار سینه ها
 • درد و حساسیت سینه ها
 • بی حسی
 • تورم
 • احساس سوزش
 • تغییر حس سینه

هرچند میزان دقیق پارگی سیلیکون ها مشخص نیست، اما بین 2 تا 12 درصد تخمین زده شده است. زمان پارگی پروتز ها مشخص نمی شود و اگر اتفاق بیفتد، فرد به فرد متفاوت است.

موج دار شدن پروتز ها

موج دار شدن ایمپلنت ها زمانی اتفاق می افتد که در آن ها چین ایجاد شود. این مشکل زمانی مشخص می شود که هنگام لمس کردن سینه هایتان بتوانید موج ها و ناهمواری ها را حس کنید. در برخی موارد، این تغییرات را می توان از روی پوست نیز مشاهده کرد.

اگر بر روی سینه احساس ناهمواری می کنید یا پوست شما نیز ناهموار شده است، بهتر است پروتز خود را خارج کنید یا جایگزین پروتز دیگری بکنید.

تغییر جای پروتز

پروتز سینه از افتادگی سینه های شما به علت افزایش سن جلوگیری نمی کند و گرانش زمین تاثیر خود را بر روی بدن شما خواهد گذاشت. افزایش و کاهش وزن هم می تواند موجب افتادگی سینه ها شود.

اگر این تغییرات باعث آزار شما می شوند، جراحی لیفت سینه و یا عوض کردن پروتز ها می تواند به بهبود ظاهر سینه های شما کمک زیادی بکند.

پروتز های خارج شده از بدن مراجعه کننده

نتیجه برداشتن پروتز سینه چه خواهد بود؟

بهترین جراح پلاستیک در نزدیکی محل زندگی شما می تواند پروتز های سینه شما را بردارد و لازم نیست حتما جراح قبلی شما این کار را انجام دهد. هنگام برداشتن این پروتز ها می تواند جراحی لیفت سینه را نیز انجام داد. برداشتن پروتز سینه می تواند عوارضی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم؛

 • افتادگی سینه
 • بادکردگی
 • فرورفتگی
 • عدم تقارن

به همین دلایل ممکن است جراح شما پیشنهاد دهد که ایمپلنت های خود را کامل برندارید و به جای آن از ایمپلنت هایی با سایز و شکل متفاوت استفاده کنید. زمان بهبودبعد از این جراحی، برای افراد مختلف، متفاوت است.

نتیجه جایگزینی پروتز چه خواهد بود؟

در جراحی تغییر پروتز، جراح پلاستیک پروتز های قدیمی شما را با نوع جدیدی عوض می کند. این عمل ممکن است با لیفت سینه و برداشتن بافت اسکار همراه باشد. قطعا هزینه جایگزینی پروتز سینه از هزینه برداشتن آن بیشتر خواهد بود.

چطور می توان طول عمر پروتز سینه را افزایش داد؟

یکی از معمول ترین دلایل برداشتن پروتز سینه ناخشنودی از سایز و شکل آن ها است. این بسیار طبیعی است که بعد از مدتی، سلیقه افراد تغییر کند. پس یکی از بهترین راه های افزایش طول عمر پروتز سینه این است که قبل از انتخاب آن، به این موضوع فکر کنید که این پروتز ها بین 10 تا 20 سال قرار است همراه شما باشند. برای رسیدن به بیشترین طول عمر پروتز سینه نکات دیگری را نیز باید رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی پروتز سینه خود بگیرید که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد؛

 • جراح خود را با دقت انتخاب کنید.
 • تمام دستورالعمل های جراح خود را رعایت کنید.
 • به طور منظم با MRI پروتز های خود را بررسی کنید.

سخن آخر؛

ممکن است به هر دلیلی بخواهید پروتز های خود را بردارید یا آن ها را با سایز و نوع دیگر جایگزین کنید. بهترین راه برای افزایش طول عمر پروتز سینه این است که به یک جراح پلاستیک خبره مراجعه کرده و از او مشورت بگیرید.

Source: Healthline.com

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 2 =