دکتر محمود ناظمیان » BestBuy » عمل جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

عمل جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟

عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی یکی از انواع جراحی سینه است که جهت ایجاد سایز مناسب و زیبایی سینه مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آمار در دسترس از ایالات متحده آمریکا، میزان عمل لیفت سینه از سال 2000 تا کنون بالغ بر 70% رشد داشته است و نسبت به عمل جراحی کاشت پستان با نسبت 2 برابری، مورد استقبال جامعه قرار گرفته است.

از سینه های افتاده خود احساس ناراحتی دارید ؟ به دنبال روشی برای بالا کشیدن سینه خود هستید ؟

افتادگی سینه ها در خانم ها یک عارضه ی شایع بعد از میانسالی و یا چاقی خواهد بود . جراحی بالا کشیدن سینه می تواند در داشتن سینه های خوش فرم ، رو به بالا و سفت به شما کمک نماید .

عمل جراحی ماستوپکسی، متفاوت از عمل پروتز سینه به منظور متناسب تر ساختن فرم سینه و زیبایی بیشتر آن انجام می شود. با کمک عمل جراحی ماستوپکسی، می توان تغییرات زیادی را در فرم سینه از جمله لیفت سینه، گردتر کردن فرم سینه، قرار گرفتن نوک پستان در مرکز سینه و کوچکتر شدن هاله نوک پستان را به وجود آورد. با افزایش سن و مرور زمان، پستان ها تا حدودی دچار افتادگی خواهند شد. چاق و لاغر شدن، شیردهی و بارداری و … نیز ممکن است این افتادگی را تشدید کنند.

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی، یکی از عمل های پرطرفدار به منظور رفع افتادگی و اصلاح ایرادات فرمی سینه انجام می شود. البته پیش از آنکه بخواهید برای انجام این عمل تصمیم بگیرید لازم است تا شرایط فیزیکی و جسمی شما از سوی پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد تا از این که کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید، اطمینان حاصل کنید.

معمولا با افزایش وزن و بعد از آن کاهش وزن شدید سینه ها داچار افتادگی می شوند . از طرفی ممکن است بارداری و به دنبال آن شیردهی سینه های فرد را دچار شلی و افتادگی نماید . در چنین مواردی نیاز است تا طراوت و زیبایی سینه ها بازیابد که انجام جراحی لیفت سینه توصیه می شود .

افتادگی سینه
افتادگی سینه

شرایطی که ثابت می کند شما کاندیدای مناسبی برای انجام عمل ماستوپکسی هستید را در ادامه ذکر می کنیم.

عمل لیفت سینه

عمل لیفت سینه در اصطلاح پزشکی تحت عنوان ماستوپکسی شناخته می شود، اقدامی است جهت از بین بردن پوست اضافی در سینه و سفت کردن بافت اطراف پستان جهت ایجاد شکل مناسب برای پستان ها. در این روش با بالا کشیدن و حذف پوست، پستان ها را در موقعیتی بالاتر از موقعیت قبلی قرار داده و از فرم جدید آنها حمایت می شود.

طبق جدیدترین آمار بدست آمده از انجمن جراحان پلاستیک آمریکا مشخص شده که از سال 2000 میلادی تاکنون، عمل لیفت سینه به میزان 70% رشد داشته است و نسبت به اقدامات دیگری از جمله کاشت سینه با نسبت 2 به 1 پیشرفت چشمگیری را بدست آورده است.

عمل لیفت سینه
عمل لیفت سینه

علل تغییرات بافت سینه

عوامل متعددی می توانند باعث تغییر بافت سینه و از بین رفتن حالت ارتجاعی آن شوند که در این میان می توان به حاملگی و شیردهی، تغییرات وزن، مسائل وراثتی، جاذبه زمین و افزایش سن اشاره کرد.

انتظارات از جراحی لیفت سینه

انتظارات از عمل لیفت سینه در افراد مختلف تقریبا مشابه است و همه با هدف زیبا و جوان تر شدن اقدام به انجام این پروسیجر می کنند. ولی در این بین لازم است بدانیم برخی از موارد حتی توسط جراحی از بین نمی روند و تغییری حاصل نمی شود.

به طور مثال باید بدانید که طی عمل لیفت سینه اندازه ی پستان شما تغییر چندانی نخواهد داشت و یا بخش بالایی پستان حالت گرد پیدا نمی کند. در صورتی که می خواهید پستان شما حالتی پر و سفت تر از قبل داشته باشد و همزمان در موقعیت بالاتری هم باشد باید جراحی پستان و عمل لیفت را همزمان انجام دهید. این مورد برای داشتن سینه هایی با سایز کوچک تر نیز صدق میکند.

کاندید جراحی سینه
کاندید جراحی سینه

لیفت سینه بدون جراحی

بدون جراحی امکان لیفت سینه وجود ندارد ، بسیاری از برند های آرایشی و بهداشتی مدعی هستند که با تولید کرم های لیفت کننده می توانند افتادگی ناشی از شیر دهی و یا افزایش وزن سینه ها را جبران نمایند.

اما این ادعا در مواردی که پوست سینه ها کشیده شده باشد امکان پذیر نخواهد بود. بافت سینه از لایه های چربی پوشیده شده است و هیچ گونه حالت ارتجاعی برای بازگشت به حالت اولیه ندارد از این رو نمی توان با استعمال پماد و یا کرم های سفت کننده آن را لیفت نمود .

حتی در بسیاری از موارد که افراد اقدام به تمرینات ورزشی برای لیفت سینه نموده اند ، متوجه این امر شده اند که نمی توان با ورزش های عضلانی بافت سینه را تغییر داد . امکان بزرگ کردن سینه ها با تمرینات و دستگاه های ورزشی وجود دارد.

اما این امر برای بالا کشیدن سینه ها و جبران شل شدگی پوست آن میسر نمی باشد . از این رو بهترین درمان برای رفع افتادگی سینه ها جراحی لیفت سینه می باشد .

لیفت سینه با جراحی

برای اینکه سینه های افتاده بیمار اصلاح شود نیاز است تا با ایجاد برش های لازم در زیر سینه و یا اطراف آن قسمت های آسیب دیده را ترمیم نمود .

جراح با ایجاد شکاف بر روی پوست سینه و برداشتن قسمت های اضافی مجددا سینه ها در قسمت جدید بخیه زده شده و سینه ها رو به بالا ، سفت و فرم دهی می شوند .

این جراحی باید توسط بهترین جراح لیفت سینه که مهارت و توانایی لازم در این امر را داشته باشد، انجام شود.

عمل جراحی ماستوپکسی برای چه زنانی مناسب است؟

جراحی لیفت پستان، امری کاملا وابسته به فرد است. یعنی شما باید این اقدام را جهت ایجاد حس رضایت در خود انجام دهید. در صورتی که از نظر جسمی دارای سلامت کامل هستید و احساس میکنید سینه های شما آویزان شده و شکل مناسبی ندارند، می توانید کاندید مناسبی برای عمل لیفت سینه باشید.

همچنین لازم است بدانید که مصرف سیگار را باید پیش از انجام پروسیجر ترک کنید. برای افرادی که دچار عدم قرینگی در پستان ها هستند و یکی از دیگری بالاتر است نیز می توان از این روش استفاده کرد.

در مواردی نیز نوک پستان فرد آویزان شده و زیر چین سینه قرار می گیرد و برای رفع این حالت می توان از لیفت سینه استفاده کرد.

 • در درجه اول، وضعیت سلامت عمومی مراجعه کننده باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت تشخیص پزشک در خصوص وجود برخی از بیماری ها نباید عمل جراحی انجام پذیرد.
 • افرادی که به مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر اعتیاد دارند، باید دو هفته پیش از عمل، ترک کنند.
 • زنان باردار و یا شیرده پس از گذشت چهار الی هشت هفته از پایان بارداری می توانند تحت عمل جراحی ماستوپکسی قرار بگیرند.
 • توقعات مراجعه کننده از انجام عمل ماستوپکسی باید معقول و واقعی باشد.
 • سینه های مراجعه کننده حالت افتاده پیدا کرده اند، یا حالت دراز دارند و یا نوکشان رو به پایین است و توقع دارد که سینه هایش رو به بالا باشد و نوک پستان هایش در مرکز قرار بگیرد و فرم آن گرد شود.

به طور کلی عمل لیفت سینه برای افراد زیر مناسب است:

 • افرادی که به دلایل موروثی و ژنتیک دچار سینه های افتاده هستند.
 • افرادی که در اثر افزایش وزن و کاهش مجدد آن دچار افتادگی سینه هستند .
 • افرادی که بارداری و دوره های شیردهی طولانی داشته اند و اکنون سینه های ایشان شل و افتاده شده است .

در صورتی که بسیار جوان هستید و سینه های تان فرم متناسبی دارند بهتر است پیش از تصمیم به عمل جراحی ماستوپکسی با بهترین جراح پلاستیک مشورت نمایید تا از گرفتن تصمیمی اشتباه پشیمان نشوید.

عدم تقارن سینه
عدم تقارن سینه

روش عمل جراحی ماستوپکسی

انجام هر نوع عمل جراحی، با به جای ماندن نوعی زخم همراه خواهد بود. اگر جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی شما متبحر باشد، عمل را به نحوی انجام خواهد داد که عمل، با ایجاد کمترین برش در ناحیه ای که کمتر مشخص باشد، به پایان برسد.

برای عمل جراحی لیفت سینه، سه نوع برش و سه نوع تکنیک وجود دارد.

تغییرات-حاصل از لیفت
تغییرات-حاصل از لیفت

برش های ایجاد شده در سینه به چه شکل خواهند بود؟

برش ها با توجه به بزرگی سینه ایجاد می شوند و هر اندازه افتادگی سینه ها بیشتر باشد طبیعتا به برش بیشتری نیاز است اما در حالت کلی یک برش T شکل در سینه ایجاد می شود که بعد از مدتی به کمک کرم های محو کننده و لیزر می توان اثرات آن را از بین برد.

برشی که در اطراف آرئول یا هاله ی نوک سینه زده می شود ( در این برش هاله ی دور نوک سینه برش داده شده و کاهش سایز انجام می شود و مجددا به سینه متصل می گردد.این روش در برخی موارد کاربرد دارد که سینه ها افتادگی جزئی داشته باشند و در واقع جزو روش های مخفی محسوب می شود.

برش عمود که از زیر آرئول آغاز و تا زیر سینه ایجاد می شود ( این برش معمولا به صورت حرف V زده می شود و در زیر سینه بخیه هایی برای جمع کردن سینه مورد نیازاست در این روش جای برش به خوبی به چشم می خورد)

برق افقی که درزیر سینه زده می شود و تقریبا اثر بسیار کمی از خود به جا می گذارد .

نکته ای که در این مورد حائز اهمیت است ، میزان افتادگی سینه و تغییرات مورد نیاز است که برش های جراحی را مشخص می نماید . بنابراین برای انجام انواع جراحی سینه ابتدا باید معاینه شده و بعد در رابطه با نحوه ی جراحی و میزان برش های لازم در خصوص جراحی لیفت سینه تصمیم گیری شود.

انواع برش در جراحی ماستوپکسی
انواع برش در جراحی ماستوپکسی

انواع برش های لیفت سینه

 • برش افقی: در این روش برای انجام عمل لیفت سینه، شیاری در زیرسینه قرار می گیرد و چون سینه روی آن را می پوشاند، چندان به چشم نمی آید و پنهان می شود.
 • برش عمودی: در این روش جراحی لیفت سینه، برش از زیر هاله اطراف نوک سینه موسوم به آرئول ایجاد می شود. جای زخم در روش برش عمودی نسبت به سایر روش های لیفت سینه، کمتر مخفی می ماند.
 • برش اطراف هاله نوک سینه: این برش موسوم به ائورل است و در مرز بین تیرگی و روشنی پوست پستان ایجاد می شود و پس از عمل جای زخم مخفی می ماند.

کدام روش عمل لیفت سینه برای کوچک کردن پستان مناسب تر است؟

اینکه کدام روش عمل برای انجام لیفت سینه مناسب تر است، بسته به سن و شکل و فرم پستان ها دارد. با توجه به شدت افتادگی سینه نوع و میزان برشی که برای انجام جراحی مورد نیاز است تعیین خواهد شد.

سینه های افراد جوان تر و دارای افتادگی کمتر به لیفت کمتری نیاز خواهند داشت.

یک دکتر جراح فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، با در نظر گرفتن آناتومی پستان های شما، روشی که مناسب تر باشد را برای انجام عمل جراحی اتخاذ خواهد کرد.

برای ارتباط با دکتر محمود ناظمیان می توانید از طریق روش های زیر اقدام فرمایید:
02188201417 و 02188207691 و 09361953888

این جراحی چقدر زمان لازم دارد ؟

برای انجام این جراحی حدود یک یا دو ساعت زمان لازم دارد. البته وزن سینه ، بافت آن و میزان افتادگی آن در تعیین زمان ونوع جراحی تاثیر خواهد داشت . ممکن است جراحی لیفت سینه نیاز به چند عمل به صورت هم زمان داشته باشد . بنابراین با تشخیص جراح اقدامات لازم بر روی بافت سینه انجام می شود .

مراحل لیفت پستان

لیفت پستان را می توان به صورت مرحله زیر تقسیم کرد:

 1. در مرحله ی اول داروهای بیهوشی برای شما تزریق میشود.
 2. در مرحله ی بعدی می توان به سه روش (برش عمودی به چین سینه، برش عمودی به پایین و برش افقی در امتداد چین سینه) برش جراحی را ایجاد کرد و سپس بافت زیرین پستان را جابجا کرده و حالت مناسب را ایجاد میکنند.
 3. در مرحله ی آخر نیز برش توسط بخیه بسته خواهد شد. خطوط برش جراحی دائمی اند، ولی به مرور زمان کمرنگ شده و بهبود پیدا می کنند. در آخر شما قادر خواهید بود بلافاصله نتیجه ی عمل خود را مشاهده کنید.

تورم و کبودی در این جراحی به صورت خواهد بود ؟

نقاهت در جراحی بالاکشیدن سینه حدود یک هفته می باشد ، فرد از انجام فعالیت های سنگین باید خودداری نماید. بخیه ها و زخم های ایجاد شده را دستکاری نکنید و سعی کنید از پمادهای تجویز شده به درستی استفاده نمایید .

اگر احساس درد دارید از مسکن های تجویز شده استفاده نمایید و درست سر ساعت آن ها را مصرف نمایید.

تا حدود یک ماه بر روی سینه ها فشار زیادی وارد نکنید و  طاق باز بخوابید.

سوتین های مخصوص را تهیه و بعد از جراحی لیفت سینه آن را استفاده کنید.

به نکات و تذکرات جراح برای بهبودی بیشتر و زودتر ، توجه داشته باشید .

آمادگی پیش از عمل

تهیه ی تست های پاراکلینیکی، تنظیم دوز داروهای مصرفی فعلی، قطع مصرف آسپرین و مکمل های گیاهی جهت ممانعت از خونریزی و به همراه داشتن فردی که پس از جراحی کنار شما بوده و حداقل یک شب پیش شما بماند ضروری است.

مراقبت های پس از لیفت
مراقبت های پس از لیفت

مراقبت های پس از انجام عمل ماستوپکسی

گاهی یک سری داروهای خوراکی برای بهبود سریع تر و ممانعت از ایجاد عفونت برای شما تجویز می شود. اگر سوال خاصی در رابطه با دوره ی بهبودی دارید حتما از پزشک جراح خود بخواهید برای شما توضیحات لازم را ارائه دهد.

لازم است پس از جراحی مواردی دیگر را رعایت کنید، از جمله داشتن وزن مناسب، حفظ سبک مناسب زندگی و اجرای دقیق دستورات پزشک، جلوگیری از تحت فشار قرار گفتن برش های جراحی، عدم فشار و تورم یا سایش محل جراحی.

همچنین در نظر داشته باشید کاهش قابل ملاحظه در وزن بدن پس از عمل لیفت سینه می تواند باعث ایجاد اثرات منفی بر ظاهر پستان شود.

 • پس از انجام عمل ماستوپکسی، باید به مدت چهار تا هفت روز استراحت کامل داشته باشید و در این مدت تمامی فعالیت های شما باید در حد تماشای تلویزیون و یا مطالعه، سبک باشند.
 • احساس درد در چند روز اول کاملا طبیعی است و نباید موجب نگرانی شما شود.
 • یک هفته پس از انجام عمل جراحی، نخ های بخیه کشیده خواهند شد. البته پزشک متخصص شما، روند بازگشت شما به فعالیت های عادی و روزانه را با توجه به شرایط آناتومی شما، به طور دقیق تعیین و تشریح خواهد کرد.
 • امکان انجام فعالیت های سنگین و نفس گیر معمولا پس از گذشتن چهار الی شش هفته، بسته به تشخیص پزشک میسر خواهد شد.
 • در حدود دو هفته سینه ها تاحدودی کبود و متورم خواهند بود و ممکن است شکل شان نیز کمی غیرطبیعی به نظر برسد اما این موارد نباید باعث نگرانی شما شوند چرا که موقتی هستند.
 • شکل اصلی سینه های شما و تاثیر نهایی عمل، پس از حدود یک الی سه ماه، مشخص خواهد شد.

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی، معمولا تصاویری از قبل و پس از عمل جراحی و بهبود یافتن بیماران، ثبت و ضبط می کنند و از طریق بررسی عکس ها می توانید خیال تان راحت باشد که پس از عمل سینه های تان خوش فرم خواهد شد و شکل طبیعی پیدا خواهند کرد.

مراقبت های بعد از انجام ماستوپکسی
مراقبت های بعد از انجام ماستوپکسی

عوارض عمل جراحی ماستوپکسی

عمل جراحی لیفت سینه مانند سایر عمل های جراحی دارای ریسک ها و عوارض ممکن است باشد. با توجه به میزان تبحر جراح فوق تخصص زیبایی شما این عوارض کم، قابل کنترل و جلوگیری خواهند بود.

در واقع باید گفت پیش از آنکه تصمیم به عمل جراحی ماستوپکسی بگیرید، باید یک پزشک حاذق برای انجام این امر بیابید.

در ادامه به معرفی برخی از خطرات این عمل می پردازیم.

عمل جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟
جراحی-ماستوپکسی

خطرات عمل جراحی لیفت سینه

از جمله عوارض محتمل برای جراحی لیفت پستان می توان عوارض حین بیهوشی، تشکیل هماتوم و خونریزی، عدم قرینگی بین پستان ها، عدم توازن بین شکل پستان ها، دی وی تی یا ترومبوز ورید عمقی، تجمع مایع در پستان و ایجاد عفونت اشاره کرد.

 • بروز عوارض ناشی از برش جراحی در برخی از بیماران
 • بروز خونریزی در صورت عدم مهارت پزشک
 • لخته شدن خون در زیر بافت
 • عدم تقارن سینه های در صورت بد عمل شدن
 • از دست دادن بخشی یا تمام نوک سینه در موارد استثنائی

البته با توجه به مهارت و سابقه درخشانی که جراح پلاستیک و زیبایی مورد نظر شما دارد شرایط فیزیولوژیکی شما را پیش از عمل به طور کامل خواهد سنجید و در هنگام مشاوره، شما را از خطرات عوارض بالقوه آگاه خواهد کرد.

عوارض احتمالی پس از لیفت سینه
عوارض احتمالی پس از لیفت سینه

آیا بعد از جراحی لیفت سینه می توان شیردهی کرد؟

بله، لیفت سینه مانعی برای شیردهی نمی باشد اما بهتر است بعد از زایمان و زمانی که قصد باردار شدن مجدد را ندارید، جراحی لیفت سینه و یا ماموپلاستی را انجام دهید زیرا بارداری و زایمان بعد از آن خود یکی از عوامل بزرگی سینه و افتادگی آن می باشد.

نتایج جراحی لیفت سینه

 • فرم دهی به سینه ها
 • گرد شدن سینه ها
 • کوچک شدن هاله ی قهوه ای اطراف سینه
 • پر شدن بخش بالایی سینه
 • بالاکشیدن سینه ها
 • رفع عدم قرینگی سینه ها
 • جلوگیری از عرق سوز شدن سینه
قبل و بعد از لیفت سینه
قبل و بعد از لیفت سینه

هزینه عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی

هزینه عمل لیفت سینه ثابت نیست و با در نظر گرفتن برخی جوانب و پس از مورد معاینه قرار گرفتن از سوی پزشک، تعیین خواهد شد.

هزینه عمل لیفت سینه

عوامل مختلفی در برآورد هزینه عمل لیفت سینه دخیل هستند که برخی از این عوامل شامل دستمزد پزشک، هزینه کلینیک، هزینه های مربوط به بیهوشی، امکانات اتاق عمل، تجهیزات مورد استفاده و سایر هزینه های مرتبط می باشد.

باید پیش از عمل جهت تعیین دقیق هزینه عمل با بهترین جراح پلاستیک مشورت کنید. مواردی همچون موقعیت جغرافیایی مطب، نوع روشی که جراح پلاستیک به کار برده و تجربه ی وی بر هزینه ی کل عمل تاثیر دارد.

این پروسیجر جز اقدامات مرتبط با زیبایی است و در لیست تعهدات بیمه ها قرار نمی گیرد و باید بدانید عوارض و هزینه ی این عمل را شامل نمی شود. به طور کلی هزینه های لیفت پستان شامل موارد زیر است:

هزینه های مرکز جراحی یا بیمارستان، هزینه های بیهوشی، هزینه لباس های پس از جراحی، هزینه آزمایشات پاراکلینیکی، دستمزد پزشک و هزینه های دارویی.

تغییر-حاصل از لیفت سینه
تغییر-حاصل از لیفت سینه

نکاتی که باید پیش از عمل به پزشک بگویید؟

در صورتی که دارای آلرژی خاص، شرایط ویژه ی پزشکی، مصرف مکمل های دارویی خاص یا درمان دارویی به هر علتی، مصرف الکل و سیگار یا مواد مخدر، سابقه ی جراحی های قبلی، وجود سابقه ی خانوادگی کانسر سینه دارید، حتما پیش از عمل، با پزشک خود مشورت کرده و او را در جریان قرار دهید.

خلاصه

رضایت شما از عمل لیفت انجام شده با بررسی عکس های قبل و بعد از جراحی به راحتی قابل ارزیابی است. حتما پیش از انجام لیفت با پزشک خود در خصوص مواردی همچون هزینه های جراحی، عوارض احتمالی و دوره ی بهبودی مشورت کنید.

کلام آخر

اگر شما نیز قصد انجام عمل جراحی لیفت سینه را دارید، دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی، با به کار گیری متد روز پزشکی و استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی، به شما در رسیدن به اهداف تان کمک می کند.

برچسب ها:
دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

ایشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 1 =