مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

پیکر تراشی

پيكر تراشى چيست؟ 

بسيارى از افرادى كه به زيبايى اندام خود اهميت مى دهند همواره به دنبال راه هايى هستند كه پوست و عضلات بدن آنها را جوان و شاداب كند. درحالى كه برخى از افراد براى تحقق اين امر انجام ورزش هاى مرتب و مداوم را انتخاب مى كنند، برخى ديگر سعى در تغيير رژيم غذايى خود و لاغرى از طريق كاهش وزن دارند. البته در اين بين افرادى هم وجود دارند كه به دليل داشتن چربى هاى موضعى در برخى از قسمت هاى بدن خود نمى توانند به هدف دلخواه برسند، چراكه ورزش و رژيم غذايى به طور يك دست و هماهنگ موجب لاغرى و كاهش وزن فرد مى شود و در تغيير سايز و فرم اندام هايى مانند ران پا، شكم و … تاثير به سزايى ندارد. در اين وضعيت برخى از عمل هاى جراحى زيبايى مى توانند به كمك فرد بيايند.

عمل جراحى پيكر تراشى نوعى عمل جراحی غير تهاجمى است که برای فرم دادن به بخش هايى از بدن و عضلانى نشان دادن آن مورد استفاده قرار مى گيرد.  برخلاف عمل ليپوساكشن كه چربى هاى زياد و بزرگى را پوشش مى دهد اين عمل چربى هاى كمى را از بين مى برد اما در عوض به بدن فرم مى دهد. اين عمل به طور خاص مى تواند براى مناطقى از بدن كه با ورزش و رژيم هاى غذايى سخت لاغر و خوش فرم نمى شوند مناسب باشد. گفتنى است كه عمل پيكر تراشى براى افرادى كه پوست انعطاف پذيرى دارند، گزينه خيلى خوبى است. علاوه بر اين كانديداى مناسب براى اين عمل افراد داراى وزن مناسب و نرمال و شاخص توده بدنى زير ٣٠ مى باشند. لازم به ذكر است كه پيكرتراشى براى افرادى كه در اثر كهولت سن يا باردارى و زايمان داراى پوست و عضلاتى شل و افتاده هستند، توصيه نمى شود.

 

مزايا و نكات مثبت پيكر تراشى يا لیپوماتیک چیست؟ 

مزاياى پيكر تراشى شامل موارد زير مى شود؛

– هیچ علامت و نشانه اى در بدن باقى نمى گذارد تنها یک سوراخ حدودا یک سانتی بسیار کوچک 

– عملى ایمن و مؤثر است

– تحت بی حسی موضعی انجام می شود

– دردى ندارد يا درد ناشى از آن بسيار كم و ناچيز است

– زمان بهبودی خیلی سریع است

 

همچنين اين عمل مى تواند براى از بين برد چربى هاى شكم، ساق و مچ پا و ساير نواحى نيز مورد استفاده قرار گيرد.

 

پيكر تراشى يا ليپوماتيك چگونه انجام مى شود؟ 

به طور كلى عمل جراحى پيكر تراشى براى لاغرى و كاهش چربى كاربرد ندارد، بلكه جهت سفت و خوش فرم كردن مناطقى از بدن كه داراى انعطاف پذيرى خوبى هم هستند، مورد استفاده قرار مى گيرد. اين جراحى مى تواند منجر به برجسته شدن نقاطى از شكم جهت عضلانى به نظر رسيدن آن و همچنين باريك تر شدن كمر شود. در طى اين عمل جراحى، جراح در ابتدا محل مورد نظر را تحت بى حسى موضعى قرار مى دهد و با ايجاد يك برش كوچك، لوله اى باريك را از آن عبور مى دهد. سپس از لوله جهت جا به جايى و خارج كردن چربى ها استفاده مى كند. در برخى از موارد و با موافقت بيمار برخى از چربى هاى سالم و قابل استفاده به ساير نقاط بدن مانند صورت يا باسن تزريق مى شوند تا نقاط قوت آنها تقويت شود. بسيارى از بيماران از عمل پيكر تراشى در كنار ساير عمل ها بهره مى برند تا نتايج مطلوب ترى حاصل شود، چراكه جراحى ليپوماتيك يا پيكر تراشى صرفاً جهت عضلانى و خوش فرم شدن بدن كاربرد دارد و يك هدف خاص را دنبال مى كند.

همچنين گفتنى است كه عمل جراحى پيكر تراشى حدود دو الى چهار ساعت به طول مى انجامد. اگرچه به طور معمول بيمار در اين عمل مورد بى حسى موضعى قرار مى گيرد اما در برخى از موارد ممكن است از بيهوشى عمومى نيز استفاده شود. بعد از عمل جراحى ممكن است لازم باشد كه بيمار يك شب در بيمارستان بماند.

 

 

روند بهبودى و مراقبت هاى بعد از عمل پيكر تراشى يا ليپوماتيك

به طور كلى بعد از عمل بيمار درجاتى از كبودى و تورم را تجربه مى كند كه بعد از گذشت چند هفته از بين مى رود. همچنين ممكن است نتايج حاصل از عمل سريعاً مشهود نباشند و لازم باشد بيمار براى مشاهده نتايج نهايى و ايده آل به مدت ٦ ماه منتظر بماند، چراكه در اين مدت بدن در حال بهبودى و ترميم است. همينطور توصيه مى شود بعد از عمل بيمار به مدت يك هفته از كار، ورزش و فعاليت هاى سنگين خوددارى كند. البته پياده روى سبك و قدم زدن بلامانع است، چراكه موجب جلوگيرى از لخته شدن خون مى شود. علاوه بر اين بعد از عمل داشتن رژيم غذايى سالم و حاوى فيبر، غلات، ميوه و سبزيجات ضرورى است. همچنين بهتر است تا ٢٤ ساعت بعد از عمل فردى در كنار بيمار باشد و از او مراقبت كند.

همچنين پزشك ممكن است از شما بخواهد؛

 

چهار هفته قبل و بعد از عمل از استعمال سيگار و دخانيات اجتناب شود

– اجتناب از مصرف نوشيدنى هاى الكلى به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل

– خوددارى از مصرف داروهايى مانند ايبوپروفن و آسپرين كه موجب رقيق شدن خون و افزايش خطر خونريزى مى شوند

– مصرف آب و مايعات زياد

– كاهش مصرف نمك

پیکر تراشی با لیپوماتیک

 

آيا عمل جراحى پيكر تراشى يا ليپوماتيك عوارض و خطراتى هم دارد؟

به طور كلى مى توان گفت كه عمل پيكر تراشى عملى ايمن، بى خطر و كمتر تهاجمى به حساب مى آيد، اما اين عمل نيز مانند هر عمل جراحى ديگرى مى تواند برخى عوارض و خطرات احتمالى را در پى داشته باشد. مهمترين اين عوارض شامل موارد زير است؛

 

– خطر آسيب ديدن عروق به دليل ضربات ويبريشن

– بروز خونريزى به هنگام عمل جراحى

– خطر بروز آمبولى به دليل ضربات دستگاه ليپوماتيك 

– كوفتگى شديد بعد از عمل به دليل ضربات دستگاه ليپوماتيك

– بر جاى ماندن جاى زخم و برش جراحى و بهبودى طولانى مدت بعد از عمل

– امكان برگشت پذيرى نتايج حاصل از ليپوماتيك

– حساسيت و واكنش به ماده ليدوكايين كه جهت بى حسى موضعى استفاده مى شود

– بروز عفونت 

– جمع شدن آب زير پوستى در ناحيه مورد جراحى

 

 

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره 09361953888  تماس حاصل فرمایید.

صفحه اینستاگرام دکتر محمود ناظمیان

به طور كلى بايد توجه داشت كه اگرچه عمل جراحى پيكر تراشى يا ليپوماتيك عملى ايمن و موثر است اما اين به آن معنا نيست كه اين عمل مى تواند براى همه افراد مناسب باشد. همچنين كسب اطلاعات آگاهانه و همه جانبه در مورد اين عمل قبل از انجام آن از اهميت بالايى برخوردار است. علاوه بر اين بايد توجه داشت كه انتخاب پزشكى متخصص و حاذق براى انجام اين عمل امرى ضرورى است و در اين راه نبايد تنها به تبليغات مجازى و معيارهايى از اين دست توجه كرد، بلكه بايد يك بررسى همه جانبه و كلى صورت گيرد.

 

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

یشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *