میانگین زمان مطالعه: 8 دقیقه

پیکر تراشی

پیکر تراشى چیست؟ 

بسیارى از افرادى که به زیبایى اندام خود اهمیت مى دهند همواره به دنبال راه هایى هستند که پوست و عضلات بدن آنها را جوان و شاداب کند. درحالى که برخى از افراد براى تحقق این امر انجام ورزش هاى مرتب و مداوم را انتخاب مى کنند، برخى دیگر سعى در تغییر رژیم غذایى خود و لاغرى از طریق کاهش وزن دارند. البته در این بین افرادى هم وجود دارند که به دلیل داشتن چربى هاى موضعى در برخى از قسمت هاى بدن خود نمى توانند به هدف دلخواه برسند، چراکه ورزش و رژیم غذایى به طور یک دست و هماهنگ موجب لاغرى و کاهش وزن فرد مى شود و در تغییر سایز و فرم اندام هایى مانند ران پا، شکم و … تاثیر به سزایى ندارد. در این وضعیت برخى از عمل هاى جراحى زیبایى مى توانند به کمک فرد بیایند.

عمل جراحى پیکر تراشى نوعى عمل جراحی غیر تهاجمى است که برای فرم دادن به بخش هایى از بدن و عضلانى نشان دادن آن مورد استفاده قرار مى گیرد.  برخلاف عمل لیپوساکشن که چربى هاى زیاد و بزرگى را پوشش مى دهد این عمل چربى هاى کمى را از بین مى برد اما در عوض به بدن فرم مى دهد. این عمل به طور خاص مى تواند براى مناطقى از بدن که با ورزش و رژیم هاى غذایى سخت لاغر و خوش فرم نمى شوند مناسب باشد. گفتنى است که عمل پیکر تراشى براى افرادى که پوست انعطاف پذیرى دارند، گزینه خیلى خوبى است. علاوه بر این کاندیداى مناسب براى این عمل افراد داراى وزن مناسب و نرمال و شاخص توده بدنى زیر ٣٠ مى باشند. لازم به ذکر است که پیکرتراشى براى افرادى که در اثر کهولت سن یا باردارى و زایمان داراى پوست و عضلاتى شل و افتاده هستند، توصیه نمى شود.

 

مزایا و نکات مثبت پیکر تراشى یا لیپوماتیک چیست؟ 

مزایاى پیکر تراشى شامل موارد زیر مى شود؛

– هیچ علامت و نشانه اى در بدن باقى نمى گذارد تنها یک سوراخ حدودا یک سانتی بسیار کوچک 

– عملى ایمن و مؤثر است

– تحت بی حسی موضعی انجام می شود

– دردى ندارد یا درد ناشى از آن بسیار کم و ناچیز است

– زمان بهبودی خیلی سریع است

 

همچنین این عمل مى تواند براى از بین برد چربى هاى شکم، ساق و مچ پا و سایر نواحى نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

پیکر تراشى یا لیپوماتیک چگونه انجام مى شود؟ 

به طور کلى عمل جراحى پیکر تراشى براى لاغرى و کاهش چربى کاربرد ندارد، بلکه جهت سفت و خوش فرم کردن مناطقى از بدن که داراى انعطاف پذیرى خوبى هم هستند، مورد استفاده قرار مى گیرد. این جراحى مى تواند منجر به برجسته شدن نقاطى از شکم جهت عضلانى به نظر رسیدن آن و همچنین باریک تر شدن کمر شود. در طى این عمل جراحى، جراح در ابتدا محل مورد نظر را تحت بى حسى موضعى قرار مى دهد و با ایجاد یک برش کوچک، لوله اى باریک را از آن عبور مى دهد. سپس از لوله جهت جا به جایى و خارج کردن چربى ها استفاده مى کند. در برخى از موارد و با موافقت بیمار برخى از چربى هاى سالم و قابل استفاده به سایر نقاط بدن مانند صورت یا باسن تزریق مى شوند تا نقاط قوت آنها تقویت شود. بسیارى از بیماران از عمل پیکر تراشى در کنار سایر عمل ها بهره مى برند تا نتایج مطلوب ترى حاصل شود، چراکه جراحى لیپوماتیک یا پیکر تراشى صرفاً جهت عضلانى و خوش فرم شدن بدن کاربرد دارد و یک هدف خاص را دنبال مى کند.

همچنین گفتنى است که عمل جراحى پیکر تراشى حدود دو الى چهار ساعت به طول مى انجامد. اگرچه به طور معمول بیمار در این عمل مورد بى حسى موضعى قرار مى گیرد اما در برخى از موارد ممکن است از بیهوشى عمومى نیز استفاده شود. بعد از عمل جراحى ممکن است لازم باشد که بیمار یک شب در بیمارستان بماند.

 

 

روند بهبودى و مراقبت هاى بعد از عمل پیکر تراشى یا لیپوماتیک

به طور کلى بعد از عمل بیمار درجاتى از کبودى و تورم را تجربه مى کند که بعد از گذشت چند هفته از بین مى رود. همچنین ممکن است نتایج حاصل از عمل سریعاً مشهود نباشند و لازم باشد بیمار براى مشاهده نتایج نهایى و ایده آل به مدت ۶ ماه منتظر بماند، چراکه در این مدت بدن در حال بهبودى و ترمیم است. همینطور توصیه مى شود بعد از عمل بیمار به مدت یک هفته از کار، ورزش و فعالیت هاى سنگین خوددارى کند. البته پیاده روى سبک و قدم زدن بلامانع است، چراکه موجب جلوگیرى از لخته شدن خون مى شود. علاوه بر این بعد از عمل داشتن رژیم غذایى سالم و حاوى فیبر، غلات، میوه و سبزیجات ضرورى است. همچنین بهتر است تا ٢۴ ساعت بعد از عمل فردى در کنار بیمار باشد و از او مراقبت کند.

همچنین پزشک ممکن است از شما بخواهد؛

 

چهار هفته قبل و بعد از عمل از استعمال سیگار و دخانیات اجتناب شود

– اجتناب از مصرف نوشیدنى هاى الکلى به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل

– خوددارى از مصرف داروهایى مانند ایبوپروفن و آسپرین که موجب رقیق شدن خون و افزایش خطر خونریزى مى شوند

– مصرف آب و مایعات زیاد

– کاهش مصرف نمک

پیکر تراشی با لیپوماتیک

 

آیا عمل جراحى پیکر تراشى یا لیپوماتیک عوارض و خطراتى هم دارد؟

به طور کلى مى توان گفت که عمل پیکر تراشى عملى ایمن، بى خطر و کمتر تهاجمى به حساب مى آید، اما این عمل نیز مانند هر عمل جراحى دیگرى مى تواند برخى عوارض و خطرات احتمالى را در پى داشته باشد. مهمترین این عوارض شامل موارد زیر است؛

 

– خطر آسیب دیدن عروق به دلیل ضربات ویبریشن

– بروز خونریزى به هنگام عمل جراحى

– خطر بروز آمبولى به دلیل ضربات دستگاه لیپوماتیک 

– کوفتگى شدید بعد از عمل به دلیل ضربات دستگاه لیپوماتیک

– بر جاى ماندن جاى زخم و برش جراحى و بهبودى طولانى مدت بعد از عمل

– امکان برگشت پذیرى نتایج حاصل از لیپوماتیک

– حساسیت و واکنش به ماده لیدوکایین که جهت بى حسى موضعى استفاده مى شود

– بروز عفونت 

– جمع شدن آب زیر پوستى در ناحیه مورد جراحى

 

 

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره 09361953888  تماس حاصل فرمایید.

صفحه اینستاگرام دکتر محمود ناظمیان

به طور کلى باید توجه داشت که اگرچه عمل جراحى پیکر تراشى یا لیپوماتیک عملى ایمن و موثر است اما این به آن معنا نیست که این عمل مى تواند براى همه افراد مناسب باشد. همچنین کسب اطلاعات آگاهانه و همه جانبه در مورد این عمل قبل از انجام آن از اهمیت بالایى برخوردار است. علاوه بر این باید توجه داشت که انتخاب پزشکى متخصص و حاذق براى انجام این عمل امرى ضرورى است و در این راه نباید تنها به تبلیغات مجازى و معیارهایى از این دست توجه کرد، بلکه باید یک بررسى همه جانبه و کلى صورت گیرد.

 

Avatar

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

یشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *