دکتر محمود ناظمیان » BestBuy » هر آنچه در رابطه با عمل ماموپلاستی نمی دانید
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

هر آنچه در رابطه با عمل ماموپلاستی نمی دانید

در طی دو دهه اخیر انواع مختلفی از جراحی های زیبایی سینه برای زنان انجام شده است که هر کدام از آن ها عهده دار بهبود بخشی از مشکلات سینه زنان بوده اند. در دوره ای که بسیاری از خانم ها تمایل به افزایش سایز سینه های خود دارند، عده ای هستند که از بزرگی سینه خود شکایت دارند و این عارضه مشکلات فردی و اجتماعی زیادی برای آنها در بر داشته است. بزرگ بودن سایز سینه علاوه بر مشکلات ظاهری که ایجاد می نماید می تواند باعث کاهش میزان اعتماد به نفس، عدم تناسب اندام، ناراحتی در زمان فعالیت های روزانه، عرق سوز شدن زیر سینه ها، احساس درد در گردن و شانه ها و… شود.

همچنین بسیاری ازخانم ها از بزرگی سینه های خود به دلیل عدم توانایی برای پوشیدن لباس های متنوع ناراضی هستند و به دنبال راهی برای کوچک کردن تنها چند سایز از سینه های خود هستند.

ماموپلاستی از جمله همین جراحی های زیبایی سینه است که با هدف ترمیم و متناسب ساختن سایز و حجم سینه ها در قیاس با فرم کلی بدن زنان است و به وسیله آن می توان سایز سینه ها را به اندازه دلخواه کاهش داد. گاها جراحی ماموپلاستی با هدف افزایش سایز سینه ها انجام می شود و در مواردی هدف انجام این روش، کاهش سایز و رفع افتادگی های سینه است.

 

عمل ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی به جراحی کوچک کردن سینه می گویند که در آن سایز سینه ها ، بدفرمی ، افتادگی و عدم قرینه بودن آن اصلاح می شود . این جراحی بسیار حساس و تخصصی بوده و باید برای انجام به فوق تخصص جراحی زیبایی مراجعه نمایید.همچنین می توانید از جراحی پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه ها استفاده نمایید.

عمل جراحی ماموپلاستی که توسط یک متخصص فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام می شود، نوعی عمل جراحی موثر است که در جهت کاهش سایز سینه ها و رفع افتادگی آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل با ایجاد برش در سه منطقه از سینه و حذف پوست، بافت و چربی های اضافی در سینه و قرار دادن پستان ها در محلی جدید و وضعیتی بالاتر، باعث کوچک و خوش فرم شدن سینه ها می شود.

لازم به ذکر است که ماموپلاستی با عمل جراحی لیفت سینه متفاوت است، به این جهت که در لیفت سینه، سینه ها صرفا در وضعیتی بالاتر قرار می گیرند و بافت سینه به طرز چشمگیری از بین نمی رود، اما در ماموپلاستی چربی های اضافی نیز حذف می شوند و نوعی لاغری موضعی صورت می گیرد.

جراحی ماموپلاستی در چه مواردی توصیه می شود؟

بسیاری از افراد به دلیل افزایش سن، شیردهی و یا عوامل ژنتیکی و عوامل وراثتی سینه هایی بسیار بزرگی دارند، به طوری که شدت بزرگی سینه ها زیبایی اندام را از آنها سلب کرده و موجب نارضایتی شده است. این در حالی است که بزرگی بیش از حد سینه ها موجب ناراحتی فرد از نظر جسمانی و بروز اختلالاتی همچون آرتروز، احساس درد در کمر و گردن و تغییر حالت ستون فقرات ناسی از سنگینی و فشار سینه ها می شود.

همچنین عمل ماموپلاستی می تواند به افراد در داشتن اندام ایده آل و سینه های با سایز استاندارد و متناسب با اندام خود کمک نماید. همانطور که می دانید کاهش وزن موضعی اندام ها کاری به غایت دشوار و حتی در برخی موارد غیر ممکن است، چرا که درمان هایی همچون انجام ورزش های مداوم به طور کلی و یکدست وزن را کاهش می دهند و در کوچک کردن یک اندام خاص موفق عمل نمی کنند.

جراحی ماموپلاستی چه کاربرد هایی دارد؟

واقعیتی که وجود دارد این است که جراحی ماموپلاستی دارای کاربردها و مزایای قابل توجهی است که برای هر کدام از انواع آن متفاوت می باشد. ولی در حالت کلی در برخی از مزایا مشترک می باشند.

جراحی ماموپلاستی افزایشی

این جراحی در جهت بهبود وضعیت ظاهر سینه ها و نیز تناسب سینه ها با پهنای شانه قابل انجام است و کمک می کنند که سینه ها سایز بهتری داشته باشند.( افزایش سایز سینه های کوچک و شل)

جراحی ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی اغلب در سینه های بزرگ و افتاده انجام می شود. به این صورت که پوست و بافت اضافی سینه ها برداشت می شود و در ظاهر اندام زنان تناسب ایجاد می شود. ( کاهش سایز سینه های بزرگ و افتاده)

 یکی از جراحی های زیبایی سینه که اغلب با هدف از بین بردن چربی، پوست و بافت اضافه سینه انجام می شود ماموپلاستی است. جراحی ماموپلاستی در خانم هایی انجام می شود که سینه هایی بزرگ و افتاده دارند. 

 

چه کسانی می توانند عمل ماموپلاستی انجام دهند؟

به طور کلی ماموپلاستی برای هر فردی که دارای سینه هایی بیش از حد بزرگ باشد مناسب است. همچنین خانم هایی که سینه های بسیار بزرگ و دفرمه دارند می توانند این جراحی را انجام دهند:

 • افرادی که سینه های آن ها در اثر افزایش وزن و یا بارداری های متعدد دچار افتادگی شده است.
 • افرادی که  به دلایل ژنتیکی و موروثی دارای سینه های بسیار بزرگ هستند.
 • خانم هایی که سینه های آن ها هم اندازه نیست و رشد یک سینه نسبت به دیگری خیلی بیشتر است.
 • افرادی که احساس ضعف جسمانی مانند آرتروز و گردن درد دارند و بزرگی سینه شان با درد در قسمت گردن و سرشانه ها همراه است.
 • خانم هایی که دچار عدم تناسب سایز سینه با سایر اندام های دیگر هستند.
 • خانم هایی که دچار بروز التهاب در پوست زیرین سینه خود شده اند.
 • خانم هایی که نمی توانند سایز سینه های خود را به وسیله ورزش کاهش دهند.
 • خام هایی که با مشکل جا انداختن بند سوتین روی شانه ها به دلیل سنگینی بیش از حد سینه ها روبه رو هستند.

آیا آقایان می توانند عمل کوچک کردن سینه انجام دهند؟

مردانی که از بزرگ بودن سینه های خود و تجمع چربی در قسمت سینه ها رنج می برند می توانند از جراحی ژنیکوماستی استفاده نمایند زیرا بافت سینه در خانم ها و آقایان متفاوت بوده و طبیعتا روش جراحی آن نیز متفاوت خواهد بود. جراحی کوچک کردن سینه آقایان به مراتب نسبت به خانم ها ساده تر و در اکثر موارد تقریبا بدون نیاز به برش پوست خواهد بود و تنها با ساکشن و یا لیپوماتیک در محل مورد نظر انجام خواهد شد.

جراحی ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای دسترسی به بافت سینه نیاز است تا برش هایی در قسمت های مختلف سینه ایجاد شود. اما به طور کلی یک برش در زیر سینه و یک برش به شکل حرف V  از نوک سینه به سمت زیر سینه زده خواهد شد .

در مواردی که سینه بسیار بزرگ باشد با برداشتن نوک سینه و ایجاد برش های لازم در نهایت نوک سینه دوباره بازسازی شده و در محل مناسب قرار می گیرد. پوست سینه در این روش لیفت شده و بعد از جراحی سینه ها خوش فرم و رو به بالا خواهند بود .

در پایان جراحی افتادگی سینه به صورت کامل برطرف خواهد شد و سایز آن متناسب با اندام کوچک خواهد شد.

جای بخیه عمل ماموپلاستی

بسیاری از متقاضیان در زمان مراجعه نگران جای برش و بخیه های جراحی ماموپلاستی هستند، باید دقت داشته باشید که انتخاب جراح مناسب برای عمل ماموپلاستی و البته شیوه برش زدن سینه ها تاثیر به سزایی در نتیجه ی عمل خواهد داشت. بخیه های مورد استفاده و نحوه بخیه زدن نیز حائز اهمیت است. در صورتی که موارد فوق رعایت شده باشد نیاز به استفاده از کرم های ترمیمی بعد از جراحی الزامی خواهد بود. این پماد ها کمک می کنند تا زخم ایجاد شده التیام یابد و بعد از مدتی رفته رفته کم رنگ شود.  در روزهای ابتدایی جراحی و تا حدود دو ماه ممکن است تورم و التهاب برش ها و بخیه ها زیاد باشد، نباید نگران این مساله بود، چرا که با گذر زمان نواحی جراحی شده همرنگ پوست می شود.

محدودیت سنی در جراحی ماموپلاستی

انجام عمل ماموپلاستی محدودیت سنی خاصی ندارد اما در خانم های بالای 18 سال باید انجام شود زیرا در این سن سینه به رشد کامل خود رسیده است.

ممنوعیت های جراحی ماموپلاستی

 • افرادی که دیابت دارند و یا مبتلا به بیماری های قلبی هستند.
 • افرادی که اضافه وزن بالایی دارند و جراحی برای آن ها ریسک بالایی دارد.
 • در افرادی که بیهوشی برای آن ها مضر و ممنوع باشد.

بهترین زمان برای جراحی ماموپلاستی

اگر تصمیم به ماموپلاستی دارید باید نکاتی را مد نظر قرار دهید، توصیه می شود:

 • بعد از کاهش وزن ایده آل خود این اقدام را انجام دهید.
 • اگر تصمیم به بارداری مجدد دارید ابتدا زایمان کرده و بعد جراحی ماموپلاستی را انجام دهید.
 • رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا بعد از جراحی دچار مشکل نشوید زیرا بافت سینه از چربی است و امکان رشد مجدد آن وجود دارد .البته نه به اندازه گذشته اما هر احتمالی غیر ممکن نیست.

 

 

اقدامات قبل از جراحی ماموپلاستی

 • اگر سیگاری هستید قبل از جراحی از مصرف سیگار و قلیان پرهیز نمایید، مصرف دخانیات ممکن است مشکلاتی در جراحی ایجاد نماید.
 • اگر داروهای انعقادی مصرف می کنید و یا تحت درمان داروهایی مانند آسپرین هستید که یک داروی التهابی است حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • به یاد داشته باشید که حتما آزمایش ماموگرافی را انجام دهید.
 • وزن خود را کاهش دهید تا از زیبایی اندام بیشتری بهره مند شوید.

اقدامات بعد از جراحی ماموپلاستی

 • برش های ایجاد شده در زمان جراحی با پانسمان پوشیده خواهند شد، دقت داشته باشید که از وارد کردن فشار و آسیب به بخیه های اطراف سینه پرهیز نمایید. توجه داشته باشید پس ار جراحی حتما باید سوتین های نگهدارنده مخصوص بعد از جراحی سینه را حتما استفاده کنید. در صورتی که احساس درد و ناراحتی داشتید داروهای تجویز شده را مصرف نمایید. در زمان مقرر حتما برای معاینه به پزشک جراح مراجعه نمایید .

آیا عمل ماموپلاستی عوارض دارد؟

اگر بخواهیم در خصوص جراحی ماموپلاستی واقع بیانه سخن بگوییم بهتر است که برخی از عوارض و پیامد های منفی آن را ذکر کنیم. هر عملی دارای سطحی از عوارض و معایب احتمالی است و ماموپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته مهم ترین نکته در خصوص عوارض بعد از جراحی ماموپلاستی این است که برخی از این عوارض موقتی و طبیعی است و سایر آن ها می تواند تا مدت زمان طولانی با شما همراه باشد.

در این قسمت به چندی از مهم ترین عوارض احتمالی پس از انجام این عمل اشاره می شود؛

 • بروز عفونت ناشی از عمل جراحی
 • احتمال خونریزی در لایه زیرین پوست و در نتیجه بروز هماتوم و کبودی در زیر پوست که باید خارج شود
 • عدم تقارن و هماهنگی میان سینه ها
 • اختلال در شیردهی برای مادران
 • از بین رفتن حس در نوک سینه ها و پستان به طوری دائمی یا موقتی
 • عوارض ناشی از بیهوشی عمومی
 • احتمال نیاز به انجام عمل ثانویه و مجدد
 • باقی ماندن محل اسکار در جراحی سینه

تمامی عوارضی که برای جراحی ماموپلاستی نام برده شد علاوه بر این که احتمالی هستند قابل کنترل نیز می باشند. جلوگیری از بروز چنین عارضه هایی انجام شدنی است و راه حل آن این است که جراحی را به دست بهترین جراح ماموپلاستی بسپارید. زیرا که به میزانی که تجربه جراح ماموپلاستی زیاد باشد و دانش لازم را در این حوزه کسب کرده باشد احتمال وقوع خطرات بعد از جراحی ماموپلاستی کاهش پیدا می کند.

از دیگر عوارض موقتی و طبیعی جراحی ماموپلاستی کبودی و تورم در ناحیه سینه ها و یا عفونت محل بخیه است که قابل رفع است. در واقع با اقداماتی همچون استفاده از کمپرس یخ و نیز استفاده از برخی از قرص ها می توان به بهبود وضعیت عفونت در نواحی سینه ها کمک کرد.

مراقبت های لازم پس از عمل ماموپلاستی 

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی را نیز مانند سایر عمل ها جدی گرفت، این نکات که رعایت آنها ضروری است به شرح زیر است؛

 • استفاده از سوتین مخصوص تجویز شده توسط پزشک تا مدت زمان لازم بعد از جراحی ماموپلاستی (جهت استراحت می توانید هر 5 ساعت یکبار و به مدت 30 دقیقه آن را خارج کنید). این سوتین مخصوص باید یک مدت چند هفته ای پوشیده شود تا روند بهبودی تکمیل گردد.
 • انجام پیاده روی و راه رفتن جهت افزایش گردش خون و جلوگیری از بروز لختگی خون
 • اجتناب از انجام ورزش، خم شدن و به طور کلی انجام حرکات موزون و بلند کردن وسایل سنگین
 • استراحت به مدت زمانی که به آن احساس نیاز دارید
 • مصرف میوه های تازه خصوصا آناناس و ماهی و میگو و امگا 3 و سوپ
 • اجتناب از استعمال الکل، دخانیات و سیگار
 • مراجعه به پزشک در موعد مقرر
 • مصرف مایعات به میزان زیاد و فراوان
 • اجتناب از مصرف شیر در چند روز اول جهت جلوگیری از بروز نفخ
 • در صورت داشتن اختلالات گوارشی پزشک را مطلع کنید تا به جای بخیه ها و زخم فشار وارد نشود
 • خودداری از مصرف هرگونه دارو به طور خود سرانه
 • اجتناب از مصرف غذاهای چرب جهت جلوگیری از تهوع
 • قرار دادن بالش در وضعیتی بالاتر به هنگام خواب و دراز کشیدن
 • اجتناب از خوابیدن روی پهلو در هفته های اول
 • نحوه خوابیدن باید به طور باشد که فشاری به سینه ها و محل بخیه ها وارد نشود.
 • استحمام به طور روزانه از فردای عمل و رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن محل زخم جهت ترمیم و بهبود زخم و جلوگیری از بروز عفونت
 • خودداری از انجام حرکات کششی در دست و سایر نقاط بدنیک سری مراقبت ها وجود دارد که می توانند به بهتر شدن نتیجه جراحی کمک کرده و نتایج منفی را از بین ببرند.
 • بعد از دو هفته باید برای برداشتن بخیه ها به متخصص رجوع کنید.

 

هزينه عمل كوچك كردن سينه زنان

ماموپلاستی به جهت این که جزء جراحی های زیبایی محسوب می شود و تحت پوشش شرکت های بیمه ای قرار نمی گیرد هزینه آن به تمامه باید از سوی بیماران و مراجعین پرداخت شود.

هزینه های که در قبال جراحی ماموپلاستی دریافت می شود براساس معیارهای مختلفی تعیین می شود. مهم ترین این معیارها:

 • میزان تخصص پزشک
 • میزان پیچیدگی روند جراحی
 • میزان مشکلاتی که باید در طی یک جراحی برطرف شود
 • محل جغرافیایی مطب و یا مرکز درمانی ای که قرار است روند درمانی در آن طی شود.

نتیجه گیری 

علی رغم وجود برخی عوارض به دنبال انجام ماموپلاستی، این عوارض احتمالی می توانند در صورت رعایت نکات ذکر شده کاهش پیدا می کند. بنابراین افرادی که از سایز سینه های خود راضی نیستند و به هر دلیلی نسبت به این موضوع احساس ناراحتی دارند می توانند با انتخاب پزشکی مناسب و با خیال راحت این عمل را انجام دهند و ا مزایای آن بهره مند شوند.

در آخر نکته ای که باید در مسیر انجام جراحی ماموپلاستی در نظر داشته باشید این است که این جراحی به جهت حساسیت بالایی که دارد باید از سوی بهترین جراح ماموپلاستی انجام شود.

دکتر محمود ناظمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از سال ۸۶ در رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است و در سال های ۹۰ الی ۹۲ به عنوان جراح عمومی در شهر مهریز یزد خدمت کرده است.

دکتر ناظمیان در سال ۱۳۹۲ در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی، زیبایی فک و صورت، دست و میکروسکوپی، تحصیل و به مدت ۳ سال در بیمارستان ۱۵ خرداد تهران طبابت کرده است.

یشان اکنون به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک به انجام عمل های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی، پروتز، لیفت و کوچک کردن سینه ها، ابدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی، براکیوپلاستی و … می پردازد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *